Wkuwanie słówek to przeżytek. Jeśli masz słówka wkuwać przez cały wieczór, to równie dobrze możesz odpalić film na Netflixie. Bezmyślne wkuwanie słówek to strata Twojego czasu. Poza tym po co masz to sobie robić, skoro można inaczej? I wcale nie zajmie Ci to więcej czasu.
To jak uczyć się tak, żeby nie zapomnieć? A do tego, żeby jeszcze mieć chociaż trochę frajdy z tej czynności? Da się? A pewnie, że się da! (Inaczej już dawno dałabym sobie spokój z tą całą nauką języków 😄). Także raz na zawsze zapomnij popularne powiedzonko: zakuć, zdać, zapomnieć.
Oto 25 sposobów na skuteczną i przede wszystkim fajną naukę słówek
1. Zrób sobie domową immersję językową
Wcale nie musisz nigdzie wyjeżdżać, aby poczuć klimat swojego języka docelowego. Zacznij od zmiany języka wszystkich urządzeń, z których korzystasz na ten, którego się uczysz. Poszukaj odpowiednich stacji radiowych i playlist. Upewnij się, że Twoja przeglądarka po otwarciu otwiera się na stronie w odpowiednim języku
Polub zagraniczne strony na Facebooku i Instagramie: wszystko to, co kochasz: strony związane z gotowaniem, bieganiem czy małymi Chihuahua’kami. Zasada jest tylko jedna: muszą być w Twoim języku docelowym.
2. Zapisz jedno nowe słówko dziennie w kalendarzu
Jedno słówko to nie problem, ale nauczyć się 365 słówek to niezły wyczyn. Z łatwością opanujesz cały arsenał słówek, jeśli każdego dnia poznasz chociaż jedno nowe słówko. Im większy kalendarz, tym lepiej. Za kalendarz ścienny możesz doliczyć sobie dodatkowe punkty, ale taki notesowy też się sprawdzi (o ile pamiętasz, żeby do niego zaglądać).
Każdego dnia dodawaj po jednym słówku i zawsze przechodząc obok kalendarza czy zaglądając do kalendarzowego notesu — zatrzymaj oko na jednym słówku. Użyj kolorowych flamastrów dla większej frajdy.
3. Twórz listy… zakupów, planów wakacyjnych, potworów w szafie
Szczególnie polecam tworzenie list zadań do zrobienia na dany dzień. Są tam w końcu czynności, którymi się zajmujesz codziennie, czyli takie, o których chcesz być w stanie porozmawiać w języku obcym. A może właśnie wybierasz się na urlop i listę obowiązków zamierzasz spalić? Świetnie, w takim razie stwórz listę rzeczy, które chcesz koniecznie zrobić / zobaczyć na urlopie.
Darmowe planery do wydrukowania znajdziesz tutaj.
4. Pisz pamiętnik wdzięczności
Może być też zwykły pamiętnik, ale do zwykłego pamiętnika trzeba więcej chęci. Natomiast pamiętnik wdzięczności to coś, co powinien prowadzić absolutnie każdy. Wystarczy, że zapiszesz jedną rzecz, za którą jesteś wdzięczna każdego dnia, a zobaczysz, jak Twój humor (i poziom znajomości języka docelowego 😉) podskoczy o dwa poziomy. Potwierdzone naukowo.
Jeśli lubisz aplikacje, dobra aplikacja do prowadzenia tego typu pamiętnika i z której sama korzystam to Bliss.
5. Czytaj artykuły / książki pełne prostych słówek
Szukaj stron z prostymi artykułami, np. News in Levels. Znajdziesz tutaj króciutkie artykuły na różnych poziomach trudności. Bardzo przydatne są również książki ze słownictwem na marginesach, np. Z serii książek wydawnictwa Edgard.
6. Spędź pięć minut dziennie z aplikacją językową
Wypróbuj Duolingo albo jeśli znasz już tę aplikację, spróbuj czegoś nowego. Tutaj znajdziesz wiele aplikacji, które mogą Cię zainteresować. Wszystkie stworzone są do krótkich sesji nauki, akurat do śniadania, lunchu lub przed pójściem spać.
7. Zagraj w Scrabble
Znajdź wersję językową, której się uczysz. Tutaj warto zmienić sobie język wyświetlacza w telefonie, aby odpowiednia wersja sama wyskoczyła Ci w sklepie z aplikacjami.
Jeśli uczysz się angielskiego, koniecznie wejdź na stronę vocabulary.com, która sprawi, że Twoja znajomość angielskiego słownictwa wystrzeli w górę jak pasikonik.
8. …lub zagraj w inną grę w języku docelowym
Jest pełno gier online w Internecie, jak i aplikacji — na pewno znajdziesz coś dla siebie. A może już masz gry, które lubisz? Sprawdź, czy nie da się przypadkiem zmienić w nich języka. Po lub w trakcie gry zapisz sobie kilka nowych słówek do sprawdzenia / zapamiętania.
9. Wypróbuj potęgę skojarzeń
Skojarzenia to naprawdę bardzo skuteczna broń w walce z zapominalstwem. Kiedy tylko masz dodatkową minutę, zastanów się, czy dane słówko z czymś Ci się kojarzy. Tak jak angielski nietoperz „bat” z Batmanem czy angielski kot „cat” z Kit Katem. Im więcej bohaterów fikcyjnych i marek zagranicznych znasz, tym lepiej dla Ciebie i Twoich skojarzeń.
Wypróbuj aplikację Memrise, w której znajdziesz wiele propozycji skojarzeń wymyślonych przez innych użytkowników. Najlepsze są własne, ale niektórzy wpadli na tak dobre skojarzenia, że żal nie podkraść.
10. Przeczytaj komiks online
Jeśli lubisz komiksy, to w Internecie znajdziesz pokaźne zasoby komiksów online zupełnie za darmo. Dużo obrazków, mało tekstu, szybko się czyta, łatwo zapisać stronę, na której się skończyło — mm, ideał.
11. Pogadaj z Asystentem Google
Najlepszy rozmówca dla introwertyka. Asystent Google działa coraz lepiej, wciąż nie zrozumie zawiłych zagadnień politycznych, ale ze small talkiem poradzi sobie doskonale. Tutaj poszerzam temat pokonywania strachu przed mówieniem z Asystentem Google.
12. Stwórz fiszki (lub kup)
Najlepsze metody osiągniesz, jeśli stworzysz fiszki samodzielnie, ale że najlepsze metody, nie zawsze idą w parze z tymi najłatwiejszymi, to można też skorzystać z już gotowych fiszek.
Na rynku jest dużo aplikacji z fiszkami. Ja bardzo lubiłam aplikację do tworzenia fiszek oferowaną przez Duolingo (niestety nie dawno dostałam informację, że Tinycards przestaje działać 😢). Jak tylko znajdę kolejną ulubioną aplikację do tworzenia fiszek, dam znać. Na razie chyba musimy wracać do klasyka: Anki.
Przyznam Ci się do tego, że o ile nie lubię zbędnie wydawać pieniędzy na materiały, które mogę znaleźć gdzie indziej za darmo — to jest coś takiego w już gotowych papierowych fiszkach, czemu nie potrafię się oprzeć 😄. Dlatego akurat fiszek mam niezłą kolekcję. Jeśli nie chcesz, nie musisz wydać na fiszki ani pieniążka.

13. Monologuj z nowymi słówkami
Pewnie, że lepiej sobie z kimś porozmawiać, najlepiej z kimś, kto jeszcze poprawi nasze błędy, ale jeśli nie masz z kim porozmawiać, nie daj się wymówkom! Chwyć aplikację do nagrywania i przez minutę lub dwie staraj się mówić w swoim języku docelowym.
Możesz wybrać konkretny temat lub zdecydować się freestyle i mówić, co Ci przyjdzie do głowy. Bonusowe punkty za użycie każdego z nowych słówek, którego właśnie się uczyłaś. Odsłuchaj i odhaczaj użyte słówka.
To jest też dobre ćwiczenie na uświadomienie sobie błędów, które robisz przy mówieniu. A to pierwszy krok do ich wyeliminowania. Po nagraniu prawdopodobnie będzie Cię korcić, aby sprawdzić słówka, których potrzebowałaś do wypowiedzi, a nie znałaś. To nie czekolada, możesz ulec pokusie!
14. Przygotuj trzy nowe słówka na następną rozmowę
Może rozmawiasz na co dzień z klientami? Lub w pracy masz zagranicznych kolegów. Na następną rozmowę przygotuj sobie kilka nowych słówek i staraj się je wykorzystać przy rozmowie. Nie masz okazji do rozmawiania w języku obcym na co dzień? Spróbuj poszerzyć w ten sposób słownictwo na wakacjach lub na italki (Na platformie, na której znajdziesz dużo native’ów do poćwiczenia rozmowy. Lekcję próbną kupisz nawet za 1 dolara).
15. Stwórz zeszyt do słówek z seriali
Weź ładny zeszyt i zapełniaj go słówkami po każdym obejrzanym filmie, serialu, filmiku na YouTubie. Wyznacz sobie cel, aby dopisać do niego chociaż jedno nowe słówko po każdym odcinku serialu (po każdym filmie itd.). Jedno słówko tu, drugie tam i zaraz będziesz znać cały słownik! A już na pewno na koniec serialu składającego się z 10 sezonów.
16. Narysuj to
Nikt nie jest za stary, aby wyciągnąć z szafy kredki i dorysować w kalendarzu, notesie itd. słówka. Jest duża szansa, że jeśli spędzisz dwie minuty, rysując dane słówko — w końcu je zapamiętasz na zawsze.
Znasz kolorowanki antystresowe? Idea jest podobna, tylko tutaj chodzi przede wszystkim o zapamiętywanie. Jak ktoś przyłapie Cię na kolorowaniu, powiedz mu, że jesteś właśnie w trakcie treningu pamięciowego i żeby Ci nie przeszkadzał. Ja w ten sposób często uczyłam się phrasal verbs, rysowałam słówka w kształcie, z którym mi się kojarzyły lub z mini obrazkiem obok, który kojarzył mi się z ich znaczeniem.
17. Poobklejaj ściany fiszkami
Chociaż ścianę nad biurkiem lub inną, na którą patrzysz kilka razy dziennie (może na lodówce?). Zainwestuj w Sticky Notes i wyklej nimi porządny kawałek ściany. W ten sposób utrwalane słówka nie umkną tak łatwo nawet najbardziej dziurawej pamięci.
18. To samo zrób ze Sticky Notes na komputerze
Na pewno znajdziesz na nie trochę miejsca na pulpicie. Jak już zrobisz na nim porządek.
19. Zastępuj słówka rodzimego języka zagranicznymi
Zamiast powiedzieć / pomyśleć „smakuje mi to ciasto”, użyj niemieckiego słówka i powiedz „smakuje mi ten Kuchen”. Sposób dla odważnych 😃 lub dla każdego do użytku w myślach czy tylko w swojej obecności, ewentualnie osoby, która też uczy się tego języka i rozumie Twoje zmagania.
20. Pokaż to
Nasz mózg lepiej zapamiętuje treści, przy których dostarczamy mu również bodźców ruchowych. Jeśli próbujesz nauczyć się, jak jest jabłko po angielsku: następnym razem powtarzaj słówko apple, jednocześnie wykonując dłońmi gest, jakbyś trzymała je w rękach. Ugryźć też możesz.
21. Wyobraź to sobie
Problem sprawiają Ci rodzajniki? Nie możesz spamiętać, jaki rodzajnik ma niemiecki widelec? Wyobraź sobie, jak spogląda na Ciebie spod bardzo długich rzęs i już nigdy nie zapomnisz, że widelec to die Gabel.
22. Rozejrzyj się za słownictwem
Większość słówek, których potrzebujesz to słówka dla rzeczy, których używasz każdego dnia i towarzyszące im czynności. Rozejrzyj się i zanotuj słówka, których nie znasz w swoim docelowym języku. Nie musisz od razu sprawdzić wszystkich, możesz sprawdzać po jednym słówku i odhaczać te już poznane.
23. W czasie rozmowy przez Skype’a otocz się fiszkami
Uwielbiam lekcję językowe przez Skype’a. Mogę mieć przed sobą armię małych ściąg, na których nikt mnie nie przyłapie. Za każdym razem, kiedy uda mi się wykorzystać nowe słówko w rozmowie, przybijam sobie mentalną piątkę, odkładam karteczkę na bok i rozglądam się za kolejną.
24. Sprawdź listę najczęściej używanych słówek
Bo jaka jest szansa, że przyda Ci się w codziennej rozmowie znajomość słownictwa chemicznego? Jeśli nie jesteś chemikiem, to praktycznie żadna. Sprawdź, których słówek używa najczęściej statystyczny użytkownik języka, którego się uczysz.

25. Zapisuj słówka w kontekście
Tak, staraj się zapisywać słówka od razu w zdaniu, które używasz na co dzień. Nie pisz tylko „spotykać”, ale napisz „lubię spotykać fajnych ludzi”, a od razu masz gotowca, kiedy przyjdzie Ci się przedstawiać.
Przy pisaniu tego artykułu wpadło mi jeszcze dużo innych pomysłów do głowy, więc na pewno będzie ciąg dalszy. Na razie mam nadzieję, że coś tam chyba dla siebie znajdziesz z powyższych sposobów 😉. A może masz inne dobre pomysły na okiełznanie słówek? Jestem ich bardzo ciekawa!
5 Comments
Iga
Słówka z seriali zapisuje sobie, gdzieś na oku ale o stworzeniu zeszyt do słówek z seriali nie wpadłam 🙂 Dziękuję
blogierka
Bardzo fajne i przydatne porady 🙂
Martyna Niedziółka
Dziękuję!🙂
Annastylefashion
Podobają m i się twoje porady,m chętnie skorzystam z kilku. 🙂
Martyna Niedziółka
Dziękuję, cieszę się ❤️.