fbpx

Recenzja aplikacji eTutor: Naucz się języka raz na zawsze

recenzja aplikacji etutor nakrancujezyka

Jeszcze dwa lata temu nie wierzyłam, że mamy w Polsce platformę językową, która może konkurować z platformami wypuszczanymi na cały świat. A potem odkryłam aplikację eTutor i zakochałam się od pierwszego kliknięcia.

Jeśli Twoja przygoda z językiem dotąd zawsze kończyła się gdzieś przy drugim zakręcie, to wybierz się na przygodę z aplikacją eTutor. Z nim masz szansę w końcu nauczyć się języka – jestem o tym przekonana z 12 powodów:

12 POWODÓW, DZIĘKI KTÓRYM Z APLIKACJĄ ETUTOR NAUCZYSZ SIĘ JĘZYKA RAZ NA ZAWSZE

POZIOMY DO NAUKI JĘZYKA OD ZERA (A1) DO C1/C2

Etutor jest trochę jak taki hipermarket, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Okej, tak jak w hipermarkecie nie znajdziesz pomidorów jak z warzywniaka, tak i tu lekcje nie są w pakiecie z rozmowami z rodzimym użytkownikiem języka.

Ale nie po najlepsze pomidory idziesz do hipermarketu. Na eTutora też nie wchodzisz po to, żeby rozmawiać z nejtiwami, ale po to, żeby poszerzyć słownictwo i gramatykę, oczytać się i osłuchać.

A w tym hipermarkecie etutorowym jest trochę regałów do przejrzenia. Dostępne języki to angielski i niemiecki. Poziomy, jakie tu znajdziesz dla tych języków to od podstaw do zaawansowania C1 (angielski do C2). I to jest ogromna niespodzianka, bo sporo platform ma ofertę tylko do B2.

B2 to już poziom, na którym jesteśmy w stanie swobodnie porozumiewać się w języku. Ale to nie powinien być koniec Twojej nauki, co część platform mylnie sugeruje.

AKTUALIZACJA (9/2023): Do kursów na platformie aplikacji eTutor dołączyły kolejne języki: włoski, hiszpański i francuski! Na razie tylko do poziomu B1 (tylko hiszpański do B2), ale twórcy aplikacji już pracują nad kolejnymi poziomami.

PRZYJACIEL W PRACY I W PODRÓŻY

Najczęściej ludzie uczą się języków, jak potrzebują języka do pracy lub gdy wybierają się na wakacje. Dlatego eTutor przygotował specjalne kursy na te właśnie ważne językowo okazje.

Znajdziesz tam bardzo szeroki zasób słownictwa na każdą okazję. Dodatkowo zapoznasz się z tekstami i typowymi dialogami w podróży i w pracy. Super sprawa, szczególnie przed rozmową o pracę.

AKTUALIZACJA (9/2023): Na razie wciąż tylko dla angielskiego i niemieckiego, ale podejrzewam, że dla innych języków dodatkowe kursy wkrótce się pojawią.

LEKCJE SPECJALNE

Nawet nauka na fajnej platformie potrafi się zrobić momentami nużąca. I na takie momenty eTutor ma dla nas coś specjalnego nie tylko z tytułu.

Lekcje specjalne (po angielsku i francusku), które poruszają ciekawe tematy na czasie lub standardowe tematy, ale w niecodzienny sposób. Roi się tam od ciekawostek i można nawet natrafić na krótkie filmiki.

naucz się języka

KRÓTKIE LEKCJE + PRAKTYCZNE ĆWICZENIA

Nikt nie lubi ani długich lekcji, ani esejów na 10 stron na temat jednego zagadnienia z gramatyki. Dlatego na eTutorze ich nie znajdziesz. Wszystkie tematy rozbite są na krótkie lekcje z praktycznymi ćwiczeniami.

Na platformie eTutor nie znajdziesz udziwnionych ćwiczeń skopiowanych ze szkolnego podręcznika. Ćwiczenia tam są bardzo praktyczne i polegają głównie na wybieraniu lub wpisywaniu poprawnej formy. Jasne, nie wszystkie teksty będą wciągające jak Harry Potter, bo nie wszystkie tematy będą ciekawe dla Ciebie. (Tak, jak Harry Potter może też w ogóle Cię nie interesować).

I są też dialogi: luźne rozmowy z potocznym słownictwem, dokładnie takie, jakie można by podsłuchać w kuchni rodzimego użytkownika.

TŁUMACZENIE PO POLSKU WSZYSTKIEGO

To jedno z tych narzędzi, które w końcu mogę polecać komuś, kto chce się uczyć języka po polsku. Interfejs i opisy wszystkich zagadnień gramatycznych są po polsku.

Oczywiście, kiedy już poczujesz się z językiem trochę pewniej, to zachęcam do zmiany języka aplikacji i języka opisów (dla angielskiego), wtedy już w ogóle uczysz się w każdym momencie.

Pamiętam też, jak bardzo w szkole frustrowały mnie podręczniki angielskiego na wczesnym etapie, które wszystko miały po angielsku. Nawet na etapie biegłości lubię, jak wszystko mam w obu wersjach językowych. Wtedy chętnie zauważam te słówka, których jeszcze nie umiem i nie tracę czasu na ich szukanie.

Szukając, też się uczysz, ale na etapie pewnej biegłości czasami naprawdę wystarczy, że tłumaczenie tego słówka zobaczysz i od razu je zapamiętasz. Wcale nie musisz zaglądać do słownika przy każdym nowym słówku, wykorzystując w tym celu czas, którego nie masz.

SPRAWDZANIE PISOWNI TEKSTÓW

Kiedy uczysz się języka, nie musisz od razu pisać tekstów perfekcyjnie. Jednak bardzo przydaje się, jak ktoś może poprawić Twoje błędy. Jak ktoś wytknie nam błąd, to z reguły lepiej zapamiętujemy poprawną formę.

Już kiedyś o tym pisałam, że edytory maszynowe są coraz lepsze i już nie musisz prosić nauczyciela, aby sprawdził Ci tekst. Możesz w pięć sekund otrzymać już sprawdzony tekst bez proszenia się.

Na platformie eTutor niektóre ćwiczenia zachęcają Cię do pisania tekstów. A dzięki wbudowanemu edytorowi, od razu otrzymujesz korektę.

naucz sie jezyka
Tekst z Wikipedii (tak, tam też zdarzają się błędy 😉).

AKTUALIZACJA (9/2023): Widzę, że już zrezygnowali z tej opcji! Wciąż są ćwiczenia na pisanie. Jeśli potrzebujesz korektę tekstu najlepiej skorzystaj z ChatGPT (o tym, jak sprawdzić tekst z ChatGPT piszę więcej tutaj).

DOBRY SYSTEM POWTÓREK

Na pewno słyszałaś milion i pięć razy o tym, że przy nauce języka ważne są powtórki? Już chyba żadna bardziej rozbudowana aplikacja nie istnieje bez choćby podstawowego systemu tworzenia fiszek lub powtórek.

ETutor też ma taki system i to całkiem dobry. Okej, jedyny minus, jaki znalazłam, to taki, że jeśli szybko przerobisz dużo materiału, to tych powtórek robią Ci się setki (a nawet tysiące). Z drugiej strony, skoro tak szybko się uczysz, to potrzebujesz też dużo powtórek. 😊

Na szczęście w eTutorze możesz też szybko przez nie przelecieć, nie musisz wpisywać słówek, możesz wymówić je w głowie, a potem wybrać poziom, w jakim je znasz za pomocą klawisza.

To sporo ułatwia. Aplikacje, w których zawsze muszę słówka wpisywać, czasami zniechęcają solidnie do powtórek. Nie oszukujmy się, nie zawsze chce nam się słówka wpisywać. Ale lepiej już chociaż je wymówić w głowie, niż w ogóle do nich nie zajrzeć.

naucz się angielskiego

SPIS ZAGADNIEŃ POD RĘKĄ

Uwielbiam. Pouwielbia też każdy, kto nie raz potrzebował na szybko odświeżyć słownictwo z danego tematu. Czy to przy okazji składania CV na pozycję do konkretnego działu firmy, czy to przed wyjazdem za granicę.

Na platformie eTutor łatwo można zajrzeć nie tylko do słownictwa tematycznego, ale też do zagadnień gramatycznych. Znajdziesz tam całą listę zagadnień z odnośnikami do poszczególnych lekcji. Przyda Ci się, jeśli jeszcze się uczysz i akurat masz sprawdzian albo kolokwium na przykład z czasów przeszłych.

naucz się niemieckiego
jak nauczyć się angielskiego

AKTUALIZACJA (9/2023): Na razie tylko dla angielskiego i niemieckiego, ale to na pewno tylko kwestia czasu i będą dla innych języków. Jednak w kursach innych języków można przefiltrować lekcje według typu ćwiczeń i w ten sposób też znaleźć szybko dane tematy.

GRY DO ĆWICZENIA JĘZYKA

ETutor doskonale rozumie, że najlepsza nauka, to nauka, która sprawia frajdę. Jeśli też lubisz od czasu do czasu odpalić sobie jakąś gierkę, to na eTutorze poczujesz się jak u siebie.

Kolejny sprytny sposób na zatrzymanie nas na platformie pomiędzy jednym zagadnieniem gramatycznym a drugim. Ale można twórcom wybaczyć tę zagrywkę, bo dla nas jest to świetna okazja do odpoczynku z nauką w pakiecie.

Większość gier dostępna jest dla obu języków, niektóre tylko dla angielskiego. I potwierdzam: idzie znaleźć coś fajnego 😉.

jak nauczyć się niemieckiego

EGZAMIN ONLINE ZE ZNAJOMOŚCI JĘZYKA

Etutor oferuje też certyfikat potwierdzający umiejętności językowe. I tu uwaga: o ile dużo kursów oferuje takie certyfikaty, to eTutor oferuje prawdziwy egzamin, taki na 1,5 godziny z wypracowaniem sprawdzanym przez lektora.

Cena certyfikatu może na pierwszy rzut oka nie zachęca, jak za egzamin online, ale są sposoby, aby zdobyć go zupełnie za darmo. I o tym poniżej.

AKTUALIZACJA (9/2023): Wciąż tylko angielski. Szkoda, liczyłam, że niemiecki też się po takim czasie już pojawi. Może kiedyś.

SUPER NAGRODY

Nagradzanie się to bardzo ważna część drogi do sukcesu. Niby cel, który osiągniesz, jest już nagrodą sam w sobie. Jednak nagrody „po drodze” jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Łatwiej się idzie i mniejsza szansa na zboczenie ze szlaku 😉.

ETutor przygotował ich bardzo wiele, jeszcze w żadnej aplikacji nie widziałam, aby za regularną naukę można było tyle zyskać.

Mój faworyt to kursy specjalne, które można odblokować za określoną liczbę monet zdobytych za naukę. Te kursy specjalne to kurs wymowy i kurs wulgaryzmów. Na razie dostępne są tylko dla angielskiego, mam nadzieję, że wkrótce dołączy tam wersja dla niemieckiego.

Jak już też wspomniałam, jeśli uzbierasz odpowiednią liczbę monet, możesz do egzaminu przystąpić za darmo! Jego normalna cena wynosi 169 złotych, więc odblokowanie go w nagrodę za systematyczną naukę cieszy bardzo.

AKTUALIZACJA (9/2023): Nope, wciąż tylko angielski. Ale kursy dla angielskiego naprawdę super.

DOBRA CENA

Tutaj nie ma się, co dużo rozpisywać, bo każdy, kto korzystał kiedykolwiek z zagranicznych platform, wie, jakie potrafią być drogie. Zagraniczne platformy często nie są przewidziane na polską kieszeń. Tym bardziej osoby, która nie chce co miesiąc odczuwać dotkliwie w budżecie nauki języka.

ETutor nie tylko ma bardzo atrakcyjne abonamenty (polecam szczególnie abonament na rok, bo często można go kupić z bardzo dużym rabatem nawet do -40 i -50%.

209 złotych za rok to około 18 złotych za miesiąc. To mniej niż za jedną lekcję z nauczycielem. Więc nikt mi nie powie, że na to go nie stać, jeśli naprawdę chce się nauczyć języka. (Francuski jest tylko do poziomu B1, więc jest też odpowiednio tańszy).

Zbierałam się do napisania tego artykułu całe wieki i parę miesięcy. Z tego prostego względu, że gdy zaczynałam przygodę z eTutorem, ten blog istniał tylko w mojej głowie.

A to jedna z aplikacji, na której spędziłam mnóstwo czasu. I nawet po dwóch latach wciąż jestem z tej aplikacji bardzo zadowolona. Uciekam tylko dlatego, że na tej platformie znajdziesz wyłącznie angielski i niemiecki.

Na pewno kiedyś wrócę do tej aplikacji, bo języki na poziomie zaawansowanym też trzeba pielęgnować. Poza tym jestem ciekawa, czym jeszcze zaskoczą nas jej twórcy. A jeśli dodadzą francuski, to wrócę od razu pierwszym odrzutowcem.

AKTUALIZACJA (9/2023): Wróciłam! 🙂Wciąż jest to aplikacja, którą polecam całym sercem.

Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego lub francuskiego, to lepszej platformy do nauki języka po polsku na chwilę obecną nie znajdziesz. Sprawdź tylko do jakiego poziomu dostępny jest aktualnie dany język i czy to dla Ciebie na ten moment wystarcza (po to masz okres próbny, aby to sprawdzić).

A jak już podłapiesz słownictwo i gramatykę z eTutorem, to koniecznie poćwicz za darmo mówienie z botem TalkPal AI (więcej o TalkPal AI tutaj), a potem z prawdziwym lektorem np. na italki (więcej o talki piszę tutaj).

A JEŚLI CHCESZ PRZYSPIESZYĆ NAUKĘ ANGIELSKIEGO

Jeśli chcesz przyspieszyć naukę języka, to zapraszam Cię na mój mini kurs: Ogarnij angielski w miesiąc, w trakcie którego wyposażę Cię w takie narzędzia, abyś w końcu ogarnął/a ten angielski!

Szczegóły znajdziesz tutaj.

kurs ogarnij angielski w miesiąc
2 Comments
  • Kasia

    Odpowiedz

    Hej. Uczyłam się z etutor. Po dłuższej przerwie postanowiłam wrócić do nauki przez aplikację. Czytałam recenzje najlepszych aplikacji i zaczęłam je testować. Duolingo to dla mnie porażka nie rozumiem jak ta appka zdobyła tylu użytkowników. Poświęciłam trochę czasu na naukę z Busuu i Livango. Niestety wciąż miałam poczucie nauki na zasadzie chybił trafił. W etutor wszystko jednak jest wyjaśnione.

    • Martyna Siewert

      Pod tym kątem też uwielbiam eTutora: wszystko od podstaw po kolei wyjaśnione 🙂. Duolingo jest fajnym uzupełnieniem, ale nie zastąpi pełnego kursu.

Leave a Comment