Sztuczna inteligencja, czyli np. ChatGPT może (jeszcze) nie wstawi Ci naczyń do zmywarki i nie wyprowadzi Tofika ani mojej Gabi na spacer, ale w wielu kwestiach już jest w stanie Cię wyręczyć.
I chociaż też nie wgra Ci do mózgu nowego języka obcego niczym w Matrixie (jeszcze), ale bardzo przyspieszy proces nauki. Wystarczy, że poznasz kilka sprytnych trików, a nauka języka stanie się Twoim nowym ulubionym zajęciem. Bo będzie Ci szła o wiele szybciej od zaraz.
I wcale nie przesadzam 😉, bo spędziłam kilka tygodni na testowaniu możliwości, jakie oferuje ChatGPT do nauki języków. Wciąż jestem pod wrażeniem i jeszcze mi się nie znudziło.
Zapraszam Cię dzisiaj do odkrycia, w jaki sposób ChatGPT może podkręcić tempo Twojej nauki o 200%.
ChatGPT I JAK Z NIEGO KORZYSTAĆ?
Jeśli jeszcze nie korzystasz z aplikacji ChatGPT, to teraz jest ten właściwy moment, aby zacząć.
Upewnij się, że jesteś w przeglądarce Chrome, jeśli jej nie masz, to możesz ją ściągnąć tutaj. Następnie wystarczy, że wejdziesz na stronę ChatGPT i się zarejestrujesz.
Po zarejestrowaniu się pozostaje już tylko zacząć korzystać. Otwórz nowy chat i zacznij pisać.

10 SPRAWDZONYCH SPOSOBÓW NA SZYBKĄ NAUKĘ JĘZYKA Z CHATGPT
1. POSZERZAJ SŁOWNICTWO I BŁYSKAWICZNIE TWÓRZ FISZKI
Jak poszerzać słownictwo z ChatGPT? Wystarczy poprosić go o listę słówek, najlepiej już w kolumnach, aby łatwo dodać je do fiszek (np. do aplikacji Anki)
Możesz w tym celu użyć choćby takiej szablonowej komendy:
Przygotuj listę najpotrzebniejszych słówek w języku [wpisz dowolny język] z polskim tłumaczeniem na temat [wpisz dowolny temat]. Stwórz dwie osobne kolumny dla [wpisz dowolny język] i polskiego. [Wpisz dowolnie, np. angielskie, francuskie, etc.] rzeczowniki zapisz wraz z rodzajnikami.
Tak, możesz do niego mówić po polsku i (z reguły) bez najmniejszego problemu Cię zrozumie. Jak wolisz, możesz mówić po angielsku lub w języku, którego się uczysz, jak Ci wygodniej. Na potrzeby tego artykułu chciałam Ci pokazać, że po polsku to też działa, więc już naprawdę nie masz żadnej wymówki 🌸.
Fiszki możesz generować też na podstawie różnych tekstów (stworzonych przez siebie czy przekopiowanych z innych stron), a nawet na podstawie rozmowy z chatem. Co oznacza, że po każdej sesji nauki, możesz zaoszczędzić czas, który poszedłby na tworzenie fiszek. Wystarczy, że je przekopiujesz do Anki kilkoma kliknięciami i już możesz się uczyć lub zrobić przerwę i pójść na lody 🍨.

2. I ĆWICZ SŁOWNICTWO RÓWNIEŻ Z CHATGPT
Tak, z aplikacją ChatGPT możesz ćwiczyć podobnie jak z nauczycielem. Możesz go poprosić o wygenerowanie ćwiczeń do konkretnego słownictwa. Oto przykładowy szablon komendy:
Przećwicz ze mną powyższą listę słówek. Napisz po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.] definicję jednego z powyższych [Wpisz dowolnie, np. angielskich, francuskich, etc.] słówek dla mnie do zgadnięcia. Napisz mi, jeśli popełnię błąd w pisowni.
A to jest tylko jedno przykładowe ćwiczenie, chat możesz stworzyć ich dla Ciebie o wiele więcej. Na przykład w formie quizu lub luk w tekście, które musisz uzupełnić.

3. ĆWICZ MÓWIENIE Z CHATGPT DZIĘKI WTYCZCE VOICEWAVE
Aby korzystać z tej funkcji, trzeba zainstalować wtyczkę, którą Możesz ściągnąć tutaj.

Po ściągnięciu pozostaje już tylko uruchomienia chata i dostosowanie działania wtyczki. Możesz na przykład wybrać, czy chcesz, żeby odpowiedź wysyłała się automatycznie. Ja polecam jednak wysyłać odpowiedź ręcznie, żeby uniknąć sytuacji wysyłania odpowiedzi w pół zdania przy dłuższym namyśle.
Pewnie ciekawi Cię, czy faktycznie da się porozmawiać z chatem tak, jak z prawdziwym nauczycielem? Powiem Ci, że oczywiście do prawdziwego nauczyciela mu trochę brakuje, ale jego poziom odpowiedzi i zrozumienia robi wrażenie. Kiedyś pisałam o rozmowie z Asystentem Google dla przełamania bariery mówienia. ChatGPT to zupełnie inna skala jakości.
Wtyczka działa w ten sposób, że przekształca naszą wypowiedź głosową w tekstową. A wypowiedź chata na odwrót: czyli to, co napisał, przekształca nam we wiadomość głosową. Możemy wybrać głos we wtyczce, w zależności od języka mamy większy lub mniejszy wybór głosów. Niektóre brzmią przyjemnie naturalnie, dzięki czemu odnosimy wrażenie, jakbyśmy faktycznie rozmawiali z jakimś dobrym znajomym, a nie sztuczną inteligencją.
W zasadzie większość wypowiedzi ChatGPT wyłapuje znakomicie. A jeśli zdarzy mu się coś przeinaczyć, to możemy to poprawić przed wysłaniem pisemnie. Jego wypowiedzi są też z reguły bardzo merytoryczne i zawierają dużo słownictwa, które możesz od razu wykorzystać w swojej odpowiedzi.
Poza tym ChatGPT poprawi Twoje błędy, a nawet zastąpi prosty język lepiej brzmiącymi zwrotami o tym samym znaczeniu.
To brzmi tak pięknie, że pewnie zapytasz, czy w takim razie możesz rezygnować ze swojego nauczyciela? Nie działałabym tak pochopnie 😉. Bo chociaż ChatGPT świetnie odgrywa rolę nauczyciela, to wciąż nim nie jest. Jeśli masz słabszą wymowę, to ChatGPT może gorzej wyłapywać Twoje wypowiedzi, nie zawsze domyśli się, o co Ci chodziło. Jest też bardzo uzależniony od jakości Twoich poleceń, dlatego starałam się podać wszędzie przykładowe komendy, które wypracowałam metodą prób i błędów.
DLACZEGO WARTO ROZMAWIAĆ Z CHATGPT?
Rozmowa z ChatGPT to jednak przede wszystkim świetne ćwiczenie na przełamywanie bariery. Ponadto aktualnie to najlepsze ćwiczenie konwersacji „na sucho”, czyli kiedy nie możesz pogadać z nauczycielem lub innym użytkownikiem języka. A są i sytuacje, w których to chat ma przewagę, np. od razu daje nam dokładną transkrypcję swojej wypowiedzi, co przy nauce języka jest bezcenne.
Oto przykładowa komenda, której możesz użyć do rozmowy z chatem:
Udawaj, że jesteś nauczycielem [Wpisz dowolnie, np. angielskiego, francuskiego, etc.]. Porozmawiajmy po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.] na poziomie [Wpisz dowolnie, np. podstawowym, średniozaawansowanym, etc.]. Popraw mnie, jeśli popełnię błąd w pisowni czy gramatyce. Zawsze zadawaj pytanie po odpowiedzi dla podtrzymania rozmowy. Staraj się odpowiadać nie więcej niż w kilku zdaniach.

4. ODGRYWAJ SCENKI Z CHATGPT
ChatGPT niczym nauczyciel może odegrać z Tobą dialog. Możecie udać, że jesteście w restauracji, w szkole na koncercie. Dzięki odpowiednio skonstruowanej komendzie możesz poprosić go również o to, żeby za każdym razem poprawił Twoją wypowiedź. Dzięki temu uczysz się nawet szybciej niż z nejtiwem. Nejtiw w prawdziwej konwersacji nie będzie Cię poprawiał, chyba że to Twój dobry znajomy i możesz go o to poprosić.
Oto przykładowa komenda, której możesz użyć:
Odegraj ze mną scenkę po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.]. W scence ty jesteś [np. pracownikiem biura turystycznego], a ja [np. klientką], która chce kupić wycieczkę. Czekaj na moją odpowiedź, zanim zadasz kolejne pytanie. Po każdej z moich odpowiedzi popraw mnie, jeśli popełnię błąd, ale nie pisz wyjaśnień, a następnie kontynuuj rozmowę. Mów tylko po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.]. Zacznij od przywitania mnie i poczekaj na moją odpowiedź.

5. ĆWICZ PISANIE TEKSTÓW Z KOREKTOREM GPT
Już nie raz pisałam o korektorach internetowych do sprawdzania tekstu w języku obcym za darmo. Teraz Twój tekst sprawdzi też ChatGPT. Oczywiście, pamiętaj, aby nie dawać mu do sprawdzenia żadnych tekstów z danymi poufnymi! Jednak w przypadku typowego tekstu, który piszesz dla siebie do nauki języka, raczej bez obaw możesz taki tekst przez niego przepuścić.
Tutaj ChatGPT ma przewagę nad niejednym darmowym korektorem internetowym, bo za darmo zastąpi też proste słówka lepiej brzmiącymi zwrotami na stylistycznie wyższym poziomie o tym samym znaczeniu.
W tym celu użyj na przykład tej komendy:
Proszę, sprawdź mój tekst po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.], który za chwilę prześlę. Jeśli zrobiłam jakiś błąd, popraw go bez wyjaśnień. Chcę, żebyś zastąpił zdania napisane prostym [Wpisz dowolnie, np. angielskim, francuskim, etc.] lepiej brzmiącymi zwrotami o tym samym znaczeniu.

6. PRZETŁUMACZ Z CHATGPT KAŻDY TEKST W KILKA SEKUND
Bardzo często robię różnego typu listy zadań i staram się to robić w języku, którego się uczę. Jednak czasami zwyczajnie nie chce mi się sprawdzać słówek, których nie pamiętam 😅. Wtedy staram się je zastąpić jakimś prostszym słówkiem, ale ostatnio zdarza mi się też korzystać przy tworzeniu list z ChatGPT. Piszę listę po angielsku, a po chwili otrzymuję ją perfekcyjnie przetłumaczoną na francuski.
Już pisałam o tym, jak ważne jest pisanie tekstów w języku docelowym przy nauce języka. Ale sama wiem, że nie zawsze takie teksty chce się pisać. Zamiast nie pisać ich w ogóle, można napisać krótki tekst po polsku lub w innym języku, który znamy równie dobrze (na przykład po angielsku). Następnie przetłumaczyć go za pomocą ChatGPT na język docelowy i przepisać. W ten sposób w szybki i łatwy sposób poszerzasz słownictwo o takie, którego faktycznie używasz.
Jeśli ciężko zebrać Ci się do pisania tekstów w języku docelowym, możesz zacząć od tej alternatywy. A następnym razem na przykład spróbować napisać ten sam tekst w języku docelowym na tyle, w jakim stopniu pamiętasz. Mówimy tu oczywiście o prostych tekstach na tematy, których używasz na co dzień, możemy pisać o tym, co jedliśmy na śniadanie, oglądaliśmy na Netflixie, co kupiliśmy fajnego w sklepie, etc.
Do przetłumaczeniu tekstu użyj na przykład tej komendy:
Przetłumacz tekst, który za chwilę wyślę na polski. Zapisz tłumaczenie po każdym zdaniu.

7. POZNAJ Z NIM TRUDNE ZAGADNIENIA GRAMATYCZNE W UPROSZCZENIU
ChatGPT wytłumaczy też zagadnienia gramatyczne. Możesz zadać mu dodatkowe pytania, na przykład, jeśli wyjaśni dane pojęcie ogólnie, to dopytaj o więcej przykładów lub odmianę danej formy przez osoby. Poproś też o przedstawienie tego samego zagadnienia jeszcze raz, ale prostszymi słowami.
Oczywiście, że są strony i kanału z lepiej wytłumaczoną gramatyką, ale jeśli szukasz szybkich wskazówek – dostaniesz je. Bot wygeneruje również automatycznie fiszki na podstawie omówionego zagadnienia.
Oto przykładowa komenda do zagadnień gramatycznych:
Wytłumacz mi, jak działa czas przyszły w języku [Wpisz dowolnie, np. angielskim, francuskim, etc.]. Podziel to na części. Podaj przykłady zdań z użyciem czasów przeszłych. Zapytaj mnie po każdej części, czy rozumiem.

8. POPROŚ O WSKAZÓWKI DO SZYBKIEJ NAUKI JĘZYKA
Mam nadzieję, że wciąż będziesz zaglądać na mojego bloga po kolejne rady, jak uczyć się szybciej 😊. Jednak muszę wspomnieć, że ChatGPT też ma dla nas wiele dobrych rad. Możesz go zapytać ogólnie o rady, jak uczyć się najlepiej danego języka na danym poziomie albo zapytać bardziej szczegółowo na przykład o strony z ciekawymi artykułami na konkretny temat. Zapytałam go o strony do czytania artykułów na temat psychologii po francusku i szybko wygenerował całą listę.
Pewnie, czasem okazuje się, że te strony są jednak płatne, już niedostępne albo po prostu wcale nie tak ciekawe. Aczkolwiek sama mile się zaskoczyłam podczas testowania, że znalazłam dzięki tej aplikacji kilka kolejnych przydatnych źródeł do nauki.
Oto przykładowa komenda, dzięki której uzyskasz wskazówki do nauki:
Czy możesz dać mi wskazówki odnośnie szybkiej nauki [Wpisz dowolnie, np. angielskiego, francuskiego, etc.]? Przydatne strony i materiały na poziomie [Wpisz dowolnie, np. podstawowym, średniozaawansowanym, etc.]?

9. GENERUJ PROSTE TEKSTY DO NAUKI NA KAŻDY TEMAT
ChatGPT nie tylko sprawdzi teksty, przetłumaczy je, ale też napisze je w całości za Ciebie. Słyszałam, że przez właśnie tę funkcję sztucznej inteligencji już w wielu szkołach wypracowania pisze się tylko na lekcji 🤭. Nie dziwię się uczniom, bo chat radzi sobie z tymi wypracowaniami super i to w kilka chwil.
I o ile nie popieram oddawania tekstów napisanych przez ChatGPT, a podpisanych własnym nazwiskiem, to na własne potrzeby możemy tę funkcję świetnie wykorzystać.
To jest kolejne uproszczenie dla pisania tekstów w języku docelowym. Jeśli chcesz się pouczyć języka, ale do pisania nawet tycich tekstów nie możesz się zebrać, choćby nawet zablokowali Ci za karę Netflixa. To kolejna alternatywa, mini krok, który możesz zrobić, to poprosić sztuczną inteligencję o wygenerowanie takiego tekstu dla Ciebie. Nie będzie do końca spersonalizowany, ale będzie to już punkt wyjścia, który możesz wykorzystać następnym razem do stworzenia własnego tekstu. Najlepiej oczywiście z pamięci na podstawie tego tekstu, a nie przepisując wszystko, jak leci. Aczkolwiek fajniejsze zwroty na pewno warto sobie wynotować i wykorzystać w całości.
Oto przykładowa komenda:
Wygeneruj dla mnie krótki tekst po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.] na poziomie [Wpisz dowolnie, np. podstawowym, średniozaawansowanym, etc.] na temat [dowolny temat].

10. PRZEDYSKUTUJ ARTYKUŁ, KTÓRY CIĘ INTERESUJE
Kolejna metoda na utrwalanie słownictwa i ćwiczenie mówienia lub pisania to dyskusja z chatem na temat jakiegoś artykułu, który nam się spodobał. Wystarczy mu go przekopiować i już możesz odbyć na ten temat rozmowę niczym z nauczycielem. Jak zwykle możesz go poprosić o poprawianie Twoich błędów przed zadaniem kolejnego pytania. Jeśli nie podobają Ci się pytania, powiedz mu o tym. Tutaj nie musisz się wstydzić 🤗.
Oto przykładowa komenda do rozmowy na temat artykułu:
Udawaj nauczyciela [Wpisz dowolnie, np. angielskiego, francuskiego, etc.]. Porozmawiajmy na temat tekstu po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.], który za chwilę Ci prześlę. Zadawaj mi pytania o moje zdanie na temat różnych kwestii poruszonych w tym artykule. Po każdym pytaniu poczekaj na moją odpowiedź, zareaguj na nią i dopiero wtedy zadaj kolejne pytanie.
Mów tylko po [Wpisz dowolnie, np. angielsku, francusku, etc.]. Popraw mnie, jeśli popełnię błąd w pisowni lub gramatyce.
CZY CHATGPT CAŁKOWICIE ZASTĄPI NAUCZYCIELA? JAKIE MA WADY?
Chociaż ChatGPT ma dużo przydatnych funkcji, cały czas się uczy i ulepsza, to na ten moment nauczyciele jeszcze nie muszą martwić się, że stracą pracę 😉. Nauka języka z tą aplikacją, to wciąż nauka przede wszystkim samodzielna, którą Ty kierujesz. Nauczyciel Cię zmotywuje i nakieruje. ChatGPT niezupełnie, piszę niezupełnie, bo jak wydasz mu odpowiednią komendę, to udzieli Ci rad, jak się zmotywować, ale to nie do końca to samo. To tak jak trening personalny na siłowni, a trening w domu z YouTubem. W zależności od osoby może to oznaczać taki sam trening, ale wiesz, jak jest.
Poza tym muszę Cię przestrzec przed tym, że jeżeli już sporo korzystasz z ChatGPT, to może się zdarzyć, że moje komendy mogą u Ciebie wymagać małych modyfikacji. Wynika to z tego, że sztuczna inteligencja się uczy na podstawie rozmowy z Tobą, więc może już na podstawie wcześniejszych rozmów personalizować nowe komendy. Sama wpadłam w tę pułapkę, bo kiedyś prosiłam aplikację o wygenerowanie scenek na różne tematy, dlatego teraz bot nie do końca chciał scenki odgrywać ze mną, tylko od razu generował mi całe scenariusze. Ale drobne modyfikacji komendy pomogły, zawsze można też doprecyzować polecenie w kolejnym zdaniu. Napisać mu, że coś miało być inaczej, a program wtedy powinien się poprawić i wygenerować tym razem to, o co nam chodziło.
Dodam jeszcze, że zdarzyło mi się, że chat w połowie rozmowy zapomniał, że miał sprawdzać moją pisownię, wcześniej to robił, a nagle przestał. Po przypomnieniu mu o tym było już znowu ok, ale tak, przytrafiają mu się takie różne kwiatki 🌻. Mimo wszystko warto korzystać z jego pomocy.
PODSUMOWANIE
ChatGPT to niesamowite narzędzie, które koniecznie powinno już od dzisiaj zagościć wśród Twoich metod do nauki języka. Po zainstalowaniu dodatkowej wtyczki do odtwarzania głosu w końcu masz okazję zyskać partnera do konwersacji bez umawiania lekcji czy spotkań ze znajomymi. A jeszcze raz podkreślę, że mówienie dla nauki języka jest najważniejsze.
Dodatkowo w szybki sposób poszerzysz z nim słownictwo i je utrwalisz, co jest równie bezcenne. Nie jest może idealnym nauczycielem i czasami na pewno zrobi nie to, o co go prosisz, ale szybko się poprawia i uczy. Zachęcam Cię do testowania, najlepiej od zaraz, bo po co tracić czas na mniej efektywne metody. Lepiej uczyć się efektywnie, a zaoszczędzony czas (i pieniądze, bo mniej lekcji z nauczycielem = więcej pieniędzy w kieszeni 😉) przeznaczyć na coś ekstra.
A może już korzystasz w nauce z ChatGPT? Koniecznie podziel się Twoim doświadczeniem w komentarzach.
A JEŚLI CHCESZ PRZYSPIESZYĆ NAUKĘ ANGIELSKIEGO
Najskuteczniej zrobisz to w trakcie regularnych lekcji z nauczycielem.
Zapraszam Cię na lekcję angielskiego 1:1 ze mną!
Każdą lekcję projektuję indywidualnie pod każdego ucznia. Jeśli zdecydujesz się na lekcję ze mną, to dopasuję je do Twoich potrzeb, możliwości czasowych i preferencji co do poruszanych tematów.
O tym, jak wyglądają lekcje ze mną, przeczytasz tutaj.
Napisz do mnie martyna@nakrancujezyka.pl lub zapisz się na darmową konsultację:
0 Comments