Czy marzyło Ci się kiedykolwiek studiowanie na Uniwersytecie Warszawskim, ale nie jesteś z Warszawy i to stanowi problem?
Lub może po prostu marzy Ci nauczyć nowego języka obcego, ale nie chcesz decydować się na kurs trwający pół roku, bo nie wiesz, czy po miesiącu nie zmienisz zdania?
A może chcesz zapisać się na kurs językowy, tylko masz bardzo ograniczony budżet?
Na te i inne życzenia odpowiada Uniwersytet Otwarty UW. Oferta ich kursów łączy wysoki poziom z dogodną lokalizacją (bo online 😉) i jeszcze przystępną ceną. Dodatkowo kursy oferowane są w trybie trymestralnym, co oznacza, że kurs z reguły (są wyjątki) nie trwa pół roku, a około 3 miesiące (czasem nawet krócej).
Jakiś czas temu sama zdecydowałam się na udział w jednym z oferowanych przez nich kursów. W rezultacie poczułam się zmuszona do napisania tego postu, żeby każdy mógł się dowiedzieć o tej świetnej inicjatywie. Może właśnie dzięki tym kursom nauczysz się w końcu nowego języka?
SZEROKA OFERTA KURSÓW ONLINE W SUPER CENIE OFEROWANYCH PRZEZ UNIWERSYTET OTWARTY UW
Zacznijmy od tego, że Uniwersytet Otwarty UW oferuje bardzo szeroki wybór kursów z wielu dziedzin, nie tylko języków. Tutaj możesz zapoznać się z aktualną pełną ofertą kursów.

Ja oczywiście skupię się na kursach językowych. Aktualną ofertę kursów językowych możesz znaleźć tutaj. Znajdziesz tam kursy nie tylko popularnych języków typu angielski czy francuski, ale też wielu innych, np. kursy arabskiego, czeskiego, chorwackiego, serbskiego itd. Nie będę wymieniać wszystkich, bo oferta zmienia się regularnie, więc najlepiej sprawdź na stronie, czy jest język, którego szukasz.
Czym jeszcze wyróżnia się ta oferta na tle ofert szkół językowych? Przede wszystkim tym, że niczym na uniwersytecie, kursy te są tematyczne i nie tylko znajdziesz tu kursy typowo konwersacyjne, gramatyczne lub biznesowe, ale znajdziesz też kursy językowe z motywem przewodnim. Takim motywem przewodnim mogą być filmy, kultura, dana branża (np. HR.), sztuczna inteligencja w nauce języków czy nawet trening kreatywności.
Niektóre kursy brzmią tak ciekawie, że aż zapisałabym się na nie z czystej ciekawości 😉.
Dodatkowo większość kursów odbywa się w pełni zdalnie i kursy są przystępne cenowo, bo ich cena to ok. 10-15 zł za godzinę, czyli za cały 30-godzinny kurs wychodzi to ok. 300-450 zł.
PRZYKŁADOWE KURSY OFEROWANE PRZEZ UNIWERSYTET OTWARTY UW
Angielska wymowa przy wsparciu sztucznej inteligencji (AI) (poziom B2) – kurs online (20 godzin – 217 zł)
Angielski dla tych, którzy boją się mówić (poziom A2) – kurs online (30 godzin – 325 zł)
Angielski w korporacji – niezbędnik językowy (poziom B1/B2) – kurs online (30 godzin – 325 zł)
Balkan Express. Intensywny kurs języka serbskiego z elementami kultury (poziom A1) – kurs online (30 godzin – 445 zł)
Business and Financial English – Advanced (poziom B2/C1) – kurs online (30 godzin – 325 zł)
Conversation gambits – strategie komunikacyjne w rozwijaniu sprawności mówienia w języku angielskim – część I (poziom B2) – kurs online (30 godzin – 325 zł)
Komunikacja w firmie w języku angielskim (poziom B1) – kurs online (30 godzin – 325 zł)
Kryminalno-filmowa podróż po Landach – kolejna szansa dla języka niemieckiego (poziom B1/B2) – kurs online (30 godzin – 325 zł)
Morning English with Video: Angielski Audiowizualnie. Język angielski na poziomie średnio zaawansowanym (poziom B2) – kurs online (30 godzin – 325 zł)
Po niderlandzku o sprawach ważnych i ciekawych (poziom B2/C1) – kurs online (30 godzin – 445 zł)

ILE TRWAJĄ I JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA OFEROWANE PRZEZ UNIWERSYTET OTWARTY UW
Kursy trwają z reguły około 3 miesięcy. Nieliczne trwają 4-5 miesięcy.
Standardowa łączna liczba godzin to 30 godzin, ale niektóre trwają więcej, nawet do 60 godzin.
Im jednorazowo dłuższe zajęcia, tym krótszy kurs. I tak niektóre kursy będą trwały jednorazowo ok. 1,5 godziny, a inne koło 3 godzin. Zawsze jest też informacja, czy dany kurs zawiera przerwę i jak długą.
Same zajęcia odbywają się na platformie Zoom (ale patrz uważnie na nazwę kursu, bo nieliczne kursy są stacjonarnie). Wcześniej dostajemy od lektora link do logowania.
Jak to przy zajęciach online lektor ma możliwość dzielenie kursantów w mniejsze grupy potrzebne do niektórych ćwiczeń. On też decyduje, czy kursanci muszą mieć włączoną kamerę, czy nie. W kursie, w którym ja uczestniczyłam, kamera nie była wymagana i często byliśmy w trakcie zajęć dzieleni na mniejsze grupy.
Limit uczestników kursu jest dosyć sporo, bo ok. 30 osób, ale przy zajęciach online i sprawnym dzieleniu na grupy przez lektora, nie jest to przeszkodą. Nawet może to być plusem, pod tym względem, że rzadko mówisz przed wszystkimi, a najczęściej w mniejszej, komfortowej grupie. Poza tym regularnie liczba osób zmniejsza się z zajęć na zajęcia, bo ludzie się wykruszają 😉.
CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE KURSU
To zależy 🙂. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na poziom zajęć i czy odbywają się one częściowo po polsku, czy tylko w obcym języku. Jeśli nie znasz swojego poziomu językowego, tutaj możesz sprawdzić swój poziom w kilka minut.
Jeśli boisz się, że sobie nie poradzisz, polecam wybrać trochę łatwiejszy poziom, niż ten, na którym jesteś. Sama tak zrobiłam. Dzięki temu za zajęciach czułam się dużo bardziej komfortowo, a treści były w sam raz. Po prostu inne rzeczy wynosisz z danych materiałów, jak jesteś na niższym poziomie, a inne na ciut wyższym, ale nie przeszkadza to w poszerzaniu wiedzy.
Polecam kierować się też tym, ile trwają pojedyncze zajęcia i czy zawierają przerwę. Kurs, który wybrałam, trwał jednorazowo 2,5 godziny (bez przerwy!) i ciężko było mi pod koniec zajęć wysiedzieć, chociaż sam kurs był ciekawy.
Zwróć też uwagę, ile miesięcy trwa i czy na pewno będziesz w stanie uczestniczyć w zajęciach przez ten cały czas. Mój kurs był krótki, trwał niecałe 3 miesiące, a w połowie niestety nałożył mi się z innymi zobowiązaniami w tym samym czasie i ostatecznie dałam radę być tylko na połowie zajęć. Dlatego dobrze to przemyśl i zaplanuj w grafiku.
Z drugiej strony w moim przypadku i tak stwierdziłam, że przy cenie, którą za ten kurs zapłaciłam, to i tak było warto wziąć udział w kursie organizowanym przez Uniwersytet Otwarty UW.
CZY TE KURSY SĄ DLA CIEBIE
Jeśli regularnie bierzesz udział w kursach językowych online, to nie masz się co zastanawiać, jestem pewna, że Ci się spodoba. Jeśli miałby być to Twój pierwszy kurs online, to znowu odradzam wyboru trzygodzinnego kursu na początek. Trzy godziny ciurkiem online jest bardzo odczuwalne. Stacjonarnie kursanci po prostu wymusiliby przerwę 😛.
Sama też nie podjęłam decyzji o zapisaniu się na kurs w pięć minut, zbierałam się do tego już od kilku edycji kursów! W końcu zdecydowałam się ze względu na trochę większą ilość wolnego czasu i niski koszt kursu. Jednak długo biłam się z myślami niczym profesjonalny zawodnik boksu, bo uwielbiam uczyć się samodzielnie.
Ze swojej strony powiem, że nie żałuję, że zapisałam się na ten kurs. Zajęcia były ciekawe, zmotywowały mnie do intensywniejszej nauki (nawet tej na własną rękę, niekoniecznie powtarzania materiału z zajęć) i uporządkowały dużo zagadnień gramatycznych. Poza tym forma online sprawiała, że jak coś mnie bardziej zainteresowało, to szybko mogłam drążyć temat, sprawdzić nieznane słówka itd. A jak coś było mi już znane, jak był moment, że nauczyciel tłumaczył coś jeszcze raz, bo ktoś popełnił błąd, to wykorzystywałam to jako okazję do „nauki na własną rękę”: powtórki poprzedniego tematu lub drążenia aktualnego, nie czekając na nauczyciela. Zawsze udawało mi się też zrobić pracę domową już na zajęciach, właśnie korzystając z takich momentów.
Bo jak zapisujesz się na grupowy kurs, to musisz liczyć się z tym, że nauczyciel jest jeden, a kursantów wielu i nie zawsze czas będzie poświęcony dla Ciebie. Przy zajęciach online możesz te momenty dobrze wykorzystać na samodzielną naukę.
Jednak wiem, że na pewno nie wybrałabym drugi raz kursu bez przerw! I chyba najchętniej wybrałabym taki max. 1,5 godziny. Trzy godziny stacjonarnie są naprawdę do przeżycia, ale przy tych online jest to duże wyzwanie dla koncentracji.
CZY JEST EGZAMIN I CZY DOSTANĘ CERTYFIKAT
Na zajęciach, w których ja brałam udział była zasada, że trzeba było uczestniczyć przynajmniej w połowie spotkań, żeby dostać dyplom ukończenia.
Natomiast sam egzamin był dostępny dla chętnych.
Przejrzałam trochę kursów i w szczegółach widzę, że egzamin dla chętnych jest standardem. Po zdaniu egzaminu dostajesz certyfikat zamiast dyplomu. Jednak, jeśli nie lubisz egzaminów, tutaj bez obaw, nie musisz do nich podchodzić 🙂.
KIEDY I JAK SIĘ ZAPISAĆ
Można się zapisać trzy razy do roku. Żeby to zrobić, musisz się zarejestrować na stronie https://www.uo.uw.edu.pl/ i utworzyć konto słuchacza. Na koncie słuchacza możesz zapisać się na dany kurs.
Rekrutacja jesienna i jesienno-zimowa właśnie ruszyła.
Nie potrafisz się zdecydować? Chociaż utwórz konto, aby być w bazie słuchaczy i dostać powiadomienie na maila, kiedy ruszy kolejna rekrutacja za kilka miesięcy.
Ze swojej strony polecam kursy organizowane przez Uniwersytet Otwarty UW każdemu, kto do nauki potrzebuje trochę zewnętrznej motywacji. Przy kursie z nauczycielem jest to w pakiecie 🙂. Poza tym jest to też świetny i stosunkowo niskobudżetowy sposób na konwersacje w obcym języku.
Informacje o aktualnej rekrutacji znajdziesz tutaj https://www.uo.uw.edu.pl/ .
A JEŚLI CHCESZ PRZYSPIESZYĆ NAUKĘ ANGIELSKIEGO
Najskuteczniej zrobisz to w trakcie regularnych indywidualnych lekcji z nauczycielem.
Zapraszam Cię na lekcję angielskiego 1:1 ze mną!
Każdą lekcję projektuję indywidualnie pod każdego ucznia. Jeśli zdecydujesz się na lekcję ze mną, to dopasuję je do Twoich potrzeb, możliwości czasowych i preferencji co do poruszanych tematów.
O tym, jak wyglądają lekcje ze mną, przeczytasz tutaj.
Napisz do mnie martyna@nakrancujezyka.pl lub zapisz się na darmową konsultację:
0 Comments