fbpx

Czemu sądzę, że Chatterbug to świetna aplikacja do języków?

APLIKACJA CHATTERBUG

Ostatnio dużo czasu spędzam na nauce z aplikacją do nauki języków Chatterbug. 🐝🐝🐝Rok temu też pisałam o niej, ale trochę z innej perspektywy, ponieważ wersja tej aplikacji na komputer, a na telefon – to aplikacje o zupełnie innych funkcjonalnościach.

Mam wrażenie, że za ostatnim razem za mało poświęciłam samej aplikacji na telefon, dlatego dzisiaj się poprawiam i będzie tylko o tej wersji: darmowej i pełnej interaktywnych streamów. A to tylko początek zalet tej aplikacji. Już mówię Ci więcej, dlaczego Chatterbug to aplikacja, która wniesie powiew świeżości (poczujesz się prawie jak nad morzem ⛵) do codziennej nauki.

INTERAKTYWNE STREAMY CHATTERBUG NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

Ogólnie jestem osobą, która woli uczyć się z materiałów pisanych raczej niż z filmików. Pewnie, że też korzystam z filmików do nauki, ale jak mam wybór, to wolę poczytać. Jestem jedną z tych osób, które wolą przeczytać transkrypcje do webinaru niż obejrzeć webinar 😅. Dlaczego? Bo mam wtedy większą kontrolę, nad tym, jak szybko i czego dokładnie się uczę. Mogę przeskanować fragmenty, które mnie nie interesują i od razu przejść do tych kluczowych dla mnie. Jednak z Chatterbuga korzystam nawet ja.

To może zacznijmy od początku? Co to dokładnie ten Chatterbug? Chatterbug to aplikacja z interaktywnymi streamami. Nie przestrasz się nazwą „stream”, która kojarzy się z tym, że trzeba te filmiki oglądać tu i teraz kiedy lecą. Nie, wszystkie streamy są nagrywane i, najlepsze, nagrania wciąż są interaktywne!

Interaktywność tych nagrań kupiła nawet mnie. Z reguły nagrania mnie trochę nudzą (i zaczynam zajmować się innymi rzeczami jednocześnie, co często raczej oddala od nauki), ale nie te. A wszystko, bo streamy Chatterbug są:

  • 🐝 Krótkie (ok. 10-15 minut),
  • 🐝 Przydatne (skupiają się na jednym ważnym temacie np. gramatycznym lub leksykalnym),
  • 🐝 Prowadzone przez nauczycieli, których dobrze się ogląda (przykuwają uwagę, żartują, etc.),
  • 🐝 Z napisami dla lepszego zrozumienia (oczywiście, jeśli ich nie potrzebujesz, to nie włączasz).
  • 🐝 Z funkcją automatycznego zapisywania postępu oglądania.

Są też pełne obiecanych elementów interaktywnych, czyli:

  • 🐝 pytań/ankiet na rozgrzewkę do wpisania/wybrania odpowiedzi na ekranie,
  • 🐝 notatek wizualnych do dodania na później do swoich powtórek,
  • 🐝 quizów do sprawdzenia nauczonej wiedzy pod koniec nagrania,
  • 🐝 emoji do wysłania, żeby pokazać, że coś Ci się wyjątkowo spodobało,
  • 🐝 pola do komentowania i zadawania pytań prowadzącemu (przy oglądaniu na żywo).

Wszystko to sprawia, że każde nagranie to dawka najpotrzebniejszej wiedzy o danym zagadnieniu wraz z wieloma przykładami użycia i sprawdzeniem wiedzy. Dodatkowo wychodzisz też z notatkami wizualnymi na później. Maksimum korzyści w minimalnie krótkim czasie. To lubię.

SHORTY W SAM RAZ NA MINUTĘ NAUKI

Poza nagraniami, które trwają około 10-15 minuty są też krótkie nagrania, tzw. shorty (ok. 1 minuty). Są to albo osobno nagrane krótkie filmiki przedstawiające jakiś mini dialog, mini zestaw słownictwa, itd. Często streamerzy Chatterbug wrzucają po prostu wycinek swojego dłuższego nagrania.

Shorty mogą też wrzucać użytkownicy aplikacji, jest też sporo shortów amatorskich. Z reguły shorty wrzucone przez streamerów Chatetterbug są ciekawsze, ale zdarzają się perełki wrzucone przez użytkowników.

Ulubione shorty można też zachować na później i te wybrane przez siebie oglądać już w dowolnym momencie. Coś w sam raz w pogotowiu na minutkę lub dwie nauki.

Co więcej, przy oglądaniu dłuższych nagrań postęp ukończenia nagrania zapisuje się automatycznie, dlatego nawet dłuższe nagrania możesz oglądać choćby po minucie.

FISZKI/ MINI NOTATKI DO ZAPISANIA JEDNYM KLIKNIĘCIEM

Absolutny hit. Nie musisz robić notatek z nagrań samodzielnie, Chatterbug zrobi to za Ciebie. Co to za notatki? Od pojedynczych słówek wyjaśnionych za pomocą obrazka po całe frazy z tłumaczeniem na angielski i grafiki z szybkim podsumowaniem najważniejszych zwrotów z całej lekcji.

Tak naprawdę dzięki temu już nie musisz robić własnych fiszek, oszczędność czasu bezcenna. Alternatywnie możesz też stworzyć fiszki na podstawie zapisanych elementów później, w dogodnym dla siebie momencie.

DOSTĘPNE JĘZYKI I POZIOMY

Streamy dostępne są dla następujących języków: ANGIELSKI, NIEMIECKI, FRANCUSKI, HISZPAŃSKI.

Poziomy wszystkich języków: od podstawowego do zaawansowanego.

Na podstawowym poziomie streamy prowadzone są dla wszystkich języków częściowo po angielsku. Na wyższych poziomach są prowadzone już w języku docelowym.

Dlatego, nawet jeśli słabo znasz angielski, ale znasz podstawy języka, którego się uczysz, to Chatterbug jest dla Ciebie.

CZY CHATTERBUG MA JAKIEŚ WADY?

To aplikacja niemiecka, więc nie znajdziesz w niej objaśnień po polsku. Objaśnienia są po angielsku albo w innym języki docelowym. Pamiętaj jednak, że Chatterbug ma też napisy, więc nawet jeśli uczysz się angielskiego i jeszcze niewiele umiesz, to jest to dla Ciebie również świetne narzędzie do zanurzenia w języku od samego początku.

CZY MOŻNA SIĘ UCZYĆ Z CHATTERBUG OD ZERA?

Angielskiego? Nie od zera, jeśli znasz podstawy, to jak najbardziej!

Pozostałych języków? Jeśli znasz angielski w stopniu komunikatywnym, to powinno wystarczyć. Jeśli znasz już podstawy języka docelowego, możesz też od razu przejść do filmików tylko w języku docelowym.

Tak jak już mówiłam: są napisy do nagrań, co bardzo ułatwia zrozumienie na niższych poziomach.

MOJA OPINIA NA TEMAT CHATTERBUG

Ja jestem oczarowana tą aplikacją. I mówi to osoba, która do nauki woli czytać, niż oglądać 😉. Także bez względu na to, czy wolisz uczyć się z książką, czy z filmikami: Chatterbug wpasowuje się w oba style nauki. Dzięki krótkiej formie oraz elementom, które można sobie zapisać na później.

Bardzo dużo wynoszę aktualnie właśnie z tej aplikacji, praktycznie nie ma dnia bez chociaż jednego filmiku, shorta czy serii powtórek na Chatterbug. Dla mnie Chatterbug działa i jako że aplikacja na telefon jest darmowa, to aż żal z niej nie.

Jeśli interesuje Cię bardziej kompleksowa nauka, to Chatterbug ma też kurs z konwersacjami do wykupienia, o którym pisałam więcej tutaj.

A jeśli Chatterbug Cię nie przekonał, to tutaj piszę o innych aplikacjach do nauki języków.

0 Comments

Leave a Comment