Netflix nauczy Cię języka!

,,Jeszcze tylko jeden odcinek i idę się uczyć!”. Pięć odcinków później mówiłam sobie dokładnie to samo. Jedyne co się zmieniło to godzina na zegarze. Zegar jakoś zawsze zorientuje się, kiedy Netflix jest włączony. Przechodzi wtedy w tryb wyścigowy.

Mówią, że niczego bardziej nie żal niż straconego czasu. Mówią też, że czas zmarnowany na przyjemności to nie czas zmarnowany.

Dla zabicia ostatnich wyrzutów sumienia zainstaluj wtyczkę Language Learning with Netflix. Dzięki niej zamienisz godziny zmarnowane na oglądaniu seriali w godziny zainwestowane w naukę języka.

Już Ci mówię krok po kroku, o co tu dokładnie chodzi. A żeby było przyjemniej, dodałam Minionki 😁.

nakrancujezyka

NAUKA I NETFLIX – JAK TO DZIAŁA

 • Dodaj do przeglądarki Chrome wtyczkę: Language Learning with Netflix.
 • Włącz ulubiony serial na Netflixie.
 • Wybierz napisy w odpowiedniej parze językowej. Jedne w języku, który znasz, drugie w języku, którego się uczysz. Tak, dzięki wtyczce w końcu nie musisz tracić czasu na ponowne oglądanie odcinka! Tłumaczenie dostajesz od razu w pakiecie z oryginałem.
 • Jeśli do jakiegoś serialu nie ma dołączonych oryginalnych napisów w wybranym przez Ciebie języku, możesz skorzystać z tłumaczenia maszynowego. Jednak jak zwykle przy tłumaczeniu automatycznym –byle ostrożnie😉. A już najlepiej przed seansem wyszukaj, które filmy zawierają profesjonalnie przygotowane napisy w obu wersjach językowych, których potrzebujesz. Bazę filmów z napisami znajdziesz tutaj.
 • Dzięki automatycznej pauzie po każdym napisie masz czas na przeczytanie oryginału i tłumaczenia. A jak masz ochotę przyspieszyć akcję, możesz wyłączyć pauzę.
 • Prędkość wyświetlania napisów możesz zwolnić do x0.80.
 • Możesz wybrać swój poziom zaawansowania. Na tej podstawie wtyczka pogrubia przydatne słówka dla Ciebie.
 • Pozostaje już tylko przygotować się na sesję – uprażyć popcorn i rozsiąść się wygodnie przed laptopem 🎥.
nakrancujezyka

DODATKOWE TRIKI

Nie wierzę w oglądanie seriali w taki sposób, że każdy odcinek oglądam podwójnie: najpierw w jednym języku, potem drugim. Jeśli nie umarłabym z nudów, to oszalałabym z niecierpliwości przy pierwszym odcinku 😄. Nie polecam też się cofać i oglądać fragmentów po raz drugi. Chyba że takie naprawdę ulubione. Oglądanie to nie kara, to ma sprawiać przyjemność. Nie zepsujmy sobie tego.

Co możesz zrobić, aby czerpać z nauki na Netflixie jak najwięcej i jak najszybciej?

 • Przeczytaj przed oglądaniem opis odcinka. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się skupić na obcojęzycznej wersji napisów.
 • Czytaj obcojęzyczne napisy na głos (czyli zastosuj tzw. shadowing). Dla urozmaicenia spróbuj naśladować głosy aktorów. Jeśli któregoś bohatera nie lubisz, nadaj mu szczególnie brzydki głos.
 • Zapisuj słówka, które szczególnie Ci się spodobają. Możesz je sprawdzić od razu albo na koniec odcinka, jeśli nie chcesz się co chwilę odrywać. Zapisuj w specjalnym zeszycie lub na małych, najlepiej samoprzylepnych karteczkach i porozwieszaj po pokoju. Możesz też od razu tworzyć fiszki w aplikacji na telefonie, np. Fiszki.
 • Jeśli poczujesz się pewniej, pozostaw tylko oryginalną wersję językową i spróbuj ją tłumaczyć symultanicznie (czyli jednocześnie: słuchaj i od razu tłumacz, nie przerywając filmu).

Nauka z wtyczką Learning Languages with Netflix to sama przyjemność. Ten post miał trafić na bloga już tydzień temu, ale… research trochę się przeciągnął. Miałam obejrzeć tylko jeden odcinek… wiesz, co było dalej 😊.

Także jeśli jeszcze nie masz subskrypcji na Netflixie, to teraz masz dobrą wymówkę, aby sobie na nią pozwolić. To w końcu inwestycja w naukę języka, a na tym się nie oszczędza.

nakrancujezyka

A jeśli nie wiesz, co obejrzeć, tutaj mam dla Ciebie moje propozycje 🙂.

1 Comments
 • Ola z Muzycznej Listy

  Odpowiedz

  A ja szukałam napisów w różnych językach na Netflixie i nie mogłam znaleźć, a tu się okazuje, że jest do tego wtyczka! Dzięki!

Leave a Comment