fbpx

FluentU: Najprzyjemniejsza aplikacja do nauki języków

APLIKACJA FLUENTU

Wszyscy lubimy uczyć się przez przyjemność. A aplikacja FluentU to jedno z narzędzi, które to umożliwia. 

FluentU to aplikacja do nauki języków, dzięki której możesz uczyć się podczas oglądania filmików. Brzmi super, co nie? Oglądasz, robisz krótkie i przyjemne quizy, a potem dalej oglądasz sobie w najlepsze 😀.

Aktualizacja (17.08.2023): Mój roczny abonament już za mną. Czy było warto uczyć się przez rok z FluentU? Już spieszę ze szczegółami. 

PLUSY APLIKACJI FLUENTU

NAUKA Z FLUENTU TO SAMA PRZYJEMNOŚĆ

Zacznijmy od najważniejszej korzyści: w końcu aplikacja, w której uczymy się poprzez czynność, którą robimy typowo dla przyjemności: czyli oglądanie krótkich filmików, które nas interesują. Jest duży wybór materiałów, dlatego łatwo można znaleźć takie, które naprawdę polubimy i chcemy się z nimi uczyć.

Niby nie trzeba wykupywać żadnego abonamentu, żeby uczyć się w internecie języków z filmikami, a jednak dzięki tej aplikacji można robić to dużo przyjemniej i efektywniej.

STARANNE TŁUMACZENIA

Tłumaczenia są starannie podzielone zdanie po zdaniu i dopasowane do oryginału. Do każdego nagrania dostępna jest lista słówek, transkrypcja linijka po linijce i nagrania audio. 

Tłumaczenia są też bardzo łatwo dostępne. Przy odtwarzaniu nagrania widzimy napisy w dwóch wersjach językowych (chyba że je schowamy), a jeśli chcemy poznać znaczenie pojedynczego słówka, wystarczy na nie najechać. Nic więcej nie trzeba robić. Można oczywiście kliknąć na słówko i wtedy poza tłumaczeniem otrzymasz jeszcze przykładowe zdania w gratisie. Dlatego kolejny plus FluentU to…

OGROMNA WYGODA NAUKI

FluentU bardzo dba o komfort nauki: można zatrzymać filmik w każdej chwili i wystarczy w tym celu tylko najechać delikatnie na pole napisów. Niby naciśnięcie pauzy też nie wymaga wiele wysiłku, a jednak czasami i tak nie chce się w ten guzik celować. FluentU odbiera nam tę przeszkodę. 

BARDZO KRÓTKIE FILMIKI (IDEALNE PORCJE WIEDZY)

Filmiki najczęściej nie mają więcej niż 2-3 minuty (niektóre są jeszcze krótsze). Dzięki temu można obejrzeć filmik, a potem jeszcze zrobić krótki quiz: wszystko da się zrobić w nie więcej niż 5 minut. 

Sprzyja to również łatwemu powtarzaniu tych samych filmików dla utrwalenia słownictwa i gramatyki.

WBUDOWANE FILMOWE FISZKI

Fiszki są nieodłącznym elementem szybkiej i efektywnej nauki języków, a w tej aplikacji są nie tylko wbudowane, ale i naprawdę dają czadu. 💥 Dodatkowo słówko na fiszce dostępne jest z kilkoma fragmentami filmów, w których występuje dla lepszego wyjaśnienia znaczenia i kontekstu, w którym się go używa. FluentU nie zostawia nas nigdy z samymi słówkami: zawsze podaje je w kontekście. 

Fiszki tworzą się automatycznie wraz z wybranymi i przerabianymi przez Ciebie nagraniami. Ponadto możesz też szybko dodawać słówka do własnych zestawów fiszek. Do czego Cię bardzo zachęcam, sama mam w tej aplikacji zestaw fiszek zatytułowany „Przydatne słownictwo”, do którego dodaje uniwersalne słówka pasujące do wielu tematów (czyli np. najprzydatniejsze czasowniki, łączniki zdań, słówka do wyrażania opinii itd.).

WYGODNY SPOSÓB WYBIERANIA ZNAKÓW SPECJALNYCH

Mała rzecz, a cieszy. Bardzo odświeżające podejście do znaków specjalnych jak porówna się inne aplikacje. Aplikacje zwykle udostępniają jakąś tabelę znaków, z której można przekopiować potrzebny znak, ale to wszystko pochłania czas (i czasami nerwy też). 

Aplikacja FluentU podpowiada znaki w momencie wpisania litery podstawowej. Dzięki temu nie muszę szukać e z kreseczką wśród innych samogłosek, tylko wśród innych e. Można? Można. W końcu aplikacja, w której chce mi się wpisywać znaki specjalne. I źle użyty znak nie jest traktowany jako błąd, odpowiedź jest zaliczana, a my otrzymujemy tylko przypominajkę. 

GRAMATYKA NA PRZYJEMNIE

Są też filmy poruszające tematy gramatyczne, równie przyjemnie krótkie jak cała reszta. Poza tym często w opisie jest zawarta informacja o tym, jakie struktury gramatyczne dominują w danym filmiku. Od czasu do czasu pojawiają się też wskazówki gramatyczne przy danych wyrażeniach.

PROSTY SPOSÓB SZUKANIA

Wygodny podział na kategorie tematyczne, stopień trudności i jeszcze na typ filmiku (muzyka, wywiad, etc.).

DUŻY WYBÓR JĘZYKÓW

Hiszpański, francuski, angielski, niemiecki, rosyjski, portugalski, włoski oraz języki azjatyckie: chiński, japoński i koreański. Oczywiście pod kątem ilości zasobów trochę się różnią, ale na to właśnie mamy te 14 dni, żeby zapoznać się z ofertą dla języków, które Cię interesują.

ESTETYKA / DBAŁOŚĆ O SZCZEGÓŁY

Aplikacja ma prosty wygląd, ale bardzo staranny. Nic mnie nie razi, a ja jestem co do takich rzeczy wymagająca. Podoba mi się też, że zadbano o szczegóły, na przykład odstępy między wyrazami — jakoś łatwiej uczy się słówek, kiedy nie zlewają się jedno z drugim.

PRZESKAKIWANIE DO NASTĘPNEGO DIALOGU

Lubię uczyć się z piosenek, ale nie wszystkie piosenki się do tego nadają, bo czasem artysta wydłuża odstępy między jedną kwestią a drugą, a Ty dawno gubisz uwagę (na nauce). FluentU ten problem rozwiązało po mistrzowsku: linijka przeczytana? Super, kliknij strzałkę i leć do następnej. I tak bez ograniczeń. To jedna z moich ulubionych funkcji.

QUIZY

Miałam do nich pewne obawy. Szybko ulotniły się, jak zobaczyłam, co fajnego wymyślili twórcy aplikacji. A wymyślili to, że słownictwo do każdej piosenki jest podzielone na mniejsze porcje i każdy quiz to porcja słówek w formie całkiem fajnych i szybkich ćwiczeń. Świetny sposób poznawania słówek i ich utrwalania. Naprawdę polubiłam te ich quizy. 

MOŻNA TWORZYĆ WŁASNE PLAYLISTY

Bardzo mnie cieszy, że twórcy aplikacji dodali w końcu opcję tworzenia playlist. Bardzo pomaga w uporządkowaniu materiałów, z których regularnie się uczymy.

Można na przykład stworzyć playlistę ze swoimi ulubionymi piosenkami i odtwarzać niczym na Spotify. Dzięki temu możemy utrwalać słownictwo, którego się uczymy przy sprzątaniu czy gotowaniu.

MINUSY APLIKACJI FLUENTU

APLIKACJA NIE JEST DOSTĘPNA PO POLSKU

Niestety, jeśli nie znasz angielskiego, to nie pokorzystasz, bo pozostałe języki są tłumaczone właśnie na angielski (i kilka innych języków, np. hiszpański, ale nie polski).

Jeśli już jednak chociaż trochę znasz angielski, to możesz się go uczyć na wyższych poziomach. Trudniejsze słówka są tłumaczone po angielsku za pomocą prostszych słówek.

CENA

Z aplikacji można korzystać po wygaśnięciu okresu próbnego, ale… bez najważniejszych funkcji, czyli tłumaczeń. Możemy oglądać tylko filmiki bez napisów, co dla efektywnej nauki nie ma większego sensu.

Od razu, nawet bez chwili na poprawienie włosów, poleciłabym ją każdemu, gdyby nie cena abonamentu. Cena odstrasza, szczególnie polską kieszeń. Cena za miesiąc przy wykupieniu rocznego abonamentu to 20$ (a bez rocznego abonamentu, za każdy miesiąc to aż 30$…). Ale że, jak pewnie już wiesz, ja uwielbiam uczyć się z filmikami, dlatego ta aplikacja już długo za mną chodziła i to w bardzo hałaśliwych szpilkach.

Na szczęście są promocje. I tak czasami można dostać te aplikację w abonamencie na rok nawet za 8$ miesięcznie, co już uważam za racjonalną cenę.

MOJA OPINIA PO ROKU KORZYSTANIA Z FLUENTU

Rok korzystania z FluentU to był rok bardzo przyjemnej nauki 🙂. Jest to świetne narzędzie do wyrobienia nawyku codziennej nauki. Dzięki tej aplikacji możemy wcisnąć wiele krótkich (max. 5 minut) sesji nauki w ciągu dnia. Sprawdza się też świetnie jako aplikacja do nauki dla przyjemności, kiedy nie możesz się zmotywować do niczego poza obejrzenia filmiku.

Po roku korzystania zrobiłam sobie rok przerwy i teraz znowu rozważam zakup. Zauważyłam, że przybyło sporo nowych zasobów, a te nieliczne funkcje, na które narzekałam, zostały ulepszone.

Poza tym teraz jestem na trochę wyższym poziomie języka. O ile na poziomie A2 nauka z FluentU dawała mi dużo frajdy, to na tym poziomie musiałam dużo pracować ze słownictwem. W kółko oglądałam te same nagrania, żeby wbić do głowy zwroty. Teraz na poziomie B1-B2 czuję, że wyciągam z nauki na podstawie filmików o wiele więcej, bo znam język lepiej, więc bardziej skupiam się na całych zdaniach. Dzięki czemu szybciej przerabiam materiały i mogę ich przerobić więcej, co sprawia, że nauka jest jeszcze przyjemniejsza.

W porównaniu do tańszych i w pewnym stopniu darmowych platform dostępnych na rynku do nauki z nagraniami zdecydowanie wygrywa FluentU: i pod kątem wizualnym, i pod kątem łatwości nauki. To trochę jak przesiadka z pociągu TLK do Pendolino.🚆

Uważam, że warto wykupić dostęp do FluentU, ale w cenie promocyjnej. Bo niestety cena oryginalna jest po prostu nieadekwatna do polskiej kieszeni.

Polecam skorzystać z okresu próbnego (14 dni), a z zakupem czekać na dobrą promocję.

Aktualizacja (17.08.2023): do końca sierpnia jest promocja, w której można wykupić dostęp na rok w cenie 8$ za miesiąc. To jest zdecydowanie najlepsza cena, jaką widziałam dla tej aplikacji.

Jeśli jednak uważasz, że to za wysoka cena za naukę z filmikami, ale uczyć się z filmikami lubisz, to koniecznie przeczytaj mój artykuł o darmowej aplikacji Chatterbug.

0 Comments

Leave a Comment