Kurs językowy online i konwersacje: Chatterbug

kurs językowy online

Obiecałam Ci artykuł o kolejnych aplikacjach do konwersacji w języku obcym — i dotrzymuję słowa. Trochę to trwało, ale końcu udało mi się natrafić na aplikację, która oferuje konwersacje, a dodatkowo jeszcze fajny kurs językowy online! I na to połączenie oczy zaświeciły mi jak lampki na choice w amerykańskim domu.😻

Ostatni raz tak wielkie wrażenie zrobiła na mnie platforma Skyeng (do nauki języka angielskiego). I chociaż jestem zachwycona tą aplikację, to szukałam czegoś z innymi językami.

I te poszukiwania naprowadziły mnie na Chatterbug: aplikację nie tylko do nauki angielskiego, która w końcu łączy kurs do indywidualnej nauki z konwersacjami w jednym. Tak moim zdaniem wygląda przyszłość nauki języków.🔮

Nie mogę się oprzeć, żeby tego nie powiedzieć: a teraz zapraszam Cię do przyszłości 😉.

CHATTERBUG W SKRÓCIE

Na początek zacznijmy od tego, że Chatterbug to aplikacja na komputer i telefon (Android i IOS) do nauki języków obcych: niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i angielskiego.

Czym ta aplikacje różni się od innych? ❓

Na pewno tym, że jest to nie tylko kurs językowy, ale również platforma do konwersacji. Tak, dokładnie: kurs do indywidualnej nauki języka we własnym tempie i konwersacje w jednym.

Innym nieoczywistym dodatkiem, który wyróżnia tę aplikację są korekty tekstów. Masz do nich dostęp gratis w ramach każdego wykupionego pakietu, nawet najtańszego.

Warto wspomnieć też już na początku, że kurs uwzględnia materiały multimedialne. Znajdziesz tam nie tylko teksty, ale i krótkie filmiki oraz piosenki.

Jedynym minusem dla niektórych może być fakt, że aplikacja jest dostępna tylko w języku angielskim, w tym języku są też wszystkie tłumaczenia i objaśnienia teorii, również dla innych języków.

KONWERSACJE

Najlepsze na początek.

W końcu aplikacja, która ma kurs językowy online do indywidualnej nauki i konwersacje w jednym! Nie do dodatkowego wykupienia, ale w pakiecie. Najmniejszy pakiet zaczyna się już od jednej konwersacji. Za to jest i pakiet, w którym lekcji jest nawet i 31 na miesiąc. 😮

Powody, dla których polecam konwersacje Chatterbug:

FAJNI LEKTORZY

Czy można wybrać lektora?

Na początku nie. Ale potem można lektora, który nam się spodoba dodać do ulubionych.

I na odwrót: jeśli ktoś nam nie podpasuje możemy go zablokować.

Nie wiem, jak wielu mają lektorów i co się stanie, jeśli będzie się wszystkich po kolei blokować 😄. Nie mam pojęcia, w jakim tempie skończą im się lektorzy. 

Ale pierwsza lektorka, z którą miałam lekcję była super. Rodzima użytkowniczka języka z bardzo pozytywną energią i dobrym podejściem do ucznia. Nie wiem, w jaki sposób dobierają lektorów, ale na razie myślę, że nie biorą każdego kto im się nawinie.

ĆWICZENIA NA SLAJDACH W TRAKCIE LEKCJI

W trakcie lekcji mamy do dyspozycji 10 slajdów z ćwiczeniami, które są wcześniej opracowane i przez nas zaakceptowane. Na każdym slajdzie jest ćwiczenie z reguły skłaniające do krótkiej konwersacji. I to uczeń zmienia slajdy, a nie nauczyciel. 😮

Oryginalne i przede wszystkim fajne urozmaicenie podczas konwersacji w języku obcym. Bo ile razy można rozmawiać o tym samym. 😅

A tak poznasz nowe słownictwo nie przy okazji opowiadania po raz kolejny o planach na wakacje, ale np. przy opowiadaniu historyjki na podstawie obrazków, gdzie np. jedno zdanie wymyślasz Ty, a kolejne lektor.

Jeśli wymyślanie historii to nie Twoja bajka, to jest dużo innych ćwiczeń. Możesz wybrać ćwiczenia, jakie chcesz, aby pojawiły się podczas lekcji.

Do mojej pierwszej lekcji zostawiłam zaproponowane przez system ćwiczenia i było super. Jednak wiem, że przy kolejnej lekcji trochę poeksperymentuję, bo oczywiście jedne ćwiczenia podobały mi się bardziej niż inne. To, czy Ty zostawisz zaproponowane ćwiczenia, czy wybierzesz swoje zależy tylko od Ciebie.

NAGRANIA

Możesz nagrać lekcję, a potem obejrzeć siebie na video i odsłuchać, jak brzmisz w języku obcym. 📹 📹 📹

Dodatkowo wcale nie musisz oglądać całego nagrania na raz (bo to bardzo bardzo nudne), ale możesz obejrzeć osobno każde wykonane przez Ciebie ćwiczenie. W łatwy sposób możesz przejrzeć kilka minut swojego nagrania i zobaczyć, co warto by poprawić. Znajdź te momenty, w których brakowało Ci odpowiedniego słownictwa i sprawdź słówka, których wtedy Ci zabrakło.

A jeśli boisz się, że takie nagranie wpadnie w niepowołane ręce i nie życzysz sobie, żeby ktoś Cię nagrywał — to masz prawo nie wyrazić zgody na nagrywanie. Chatterbug zapyta Cię na początku, czy wyrażasz zgodę na nagrywanie.

LEKCJE DOSTĘPNE O KAŻDEJ PORZE DNIA I NOCY (SIC!)

I tutaj byłam najbardziej zaskoczona. Bo zwykle korzystam z italki do wykupowania konwersacji i tam trzeba się liczyć z tym, że dostępność dobrych lektorów jest ograniczona. A do tych lepszych i w rozsądnej cenie trzeba się zapisywać na lekcje z dużym wyprzedzeniem.

Na platformie Chatterbug możesz zapisać się nawet na następny dzień o dowolnej porze. I mówię tutaj naprawdę 24/7. Możesz zapisać się na zajęcia nawet o drugiej w nocy. 🌃🦉

INDYWIDUALNY KURS JĘZYKOWY ONLINE

Chatterbug to też przede wszystkim kurs.

JĘZYKI DO WYBORU:

  • NIEMIECKI
  • FRANCUSKI
  • HISZPAŃSKI
  • ANGIELSKI (TYLKO STREAMY LUB KURS PO HISZPAŃSKU / NIEMIECKU)

Może oferta językowa nie jest szczególnie bogata, ale aplikacja nadrabia dopracowaniem aktualnych kursów, które są dostępne na różnym poziomie zaawansowania: coś zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych.

W jednym pakiecie mamy dostęp do wszystkich kursów na wszystkich poziomach zaawansowania w jednej cenie. Tyle dobroci jak na lunchu: płacisz raz, a jesz, ile tylko chcesz. Tutaj też płacisz raz i uczysz się, ile chcesz i jakiego języka chcesz.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ KURS JĘZYKOWY ONLINE NA PLATFORMIE CHATTERBUG ?

Poza konwersacjami, o których już pisałam wcześniej jest też:

SŁOWNICTWO, CZYLI FISZKI

Każda lekcja zaczyna się od zestawu kilkudziesięciu nowych słówek i zwrotów. Przy okazji nauki nowych zwrotów pojawiają się też powtórki z poprzednich lekcji.

Słownictwo powtarza się za każdym razem w ten sam sposób: trzeba wpisać brakujące słówko lub frazę, sporadycznie całe zdanie.

A co ze znakami specjalnymi? Po wpisaniu literki, która powinna być zapisana z akcentem wyskakują propozycje znaków specjalnych. Wolałabym, aby po prostu obok była gdzieś klawiatura ze znakami specjalnymi do wybierania właściwego znaku, ale rozwiązanie zastosowane przez twórców aplikacji też jest ok.

Moim zdaniem przydałaby się tylko opcja „przepytywania mentalnego” i odhaczania, w jakim stopniu uważasz, że znasz dane słówko. Na razie można jedynie słówka oznaczyć jako już znane przed rozpoczęciem lekcji.

MEDIA

Filmiki do nauki każdy lubi. W tej aplikacji też są filmiki, z reguły bardzo krótkie (⏱️ 3-5 minut). Bardzo na plus.

Wszystkie filmiki mają dostępne transkrypcje z tłumaczeniem. Jedyne czego im brakuje, to tłumaczenia całych zdań w kontekście.

Poza filmikami są też posty blogowe do przeczytania. Mniej lub bardziej interesujące pod względem treści. Pod względem nauki bardzo przydatne. Zawsze dostajesz po jednej stronie tekst w języku, którego się uczysz, a po drugiej stronie tłumaczenie, które możesz odsłonić, jeśli chcesz.

Możesz sprawdzić pojedyncze słówka albo możesz kliknąć kropkę przed całym zdaniem i odsłonić tłumaczenie całego zdania.

POJĘCIA, CZYLI GRAMATYKA

Podoba mi się, że Chatterbug dawkuje gramatykę z umiarem. W każdej lekcji masz do przerobienia jeden temat. Jest on rozpisany w przyjemny sposób, ludzkim językiem. Zawsze jest też dużo przykładów.

ĆWICZENIE PISEMNE

Na koniec lekcji masz okazję wykorzystać nowe słownictwo w praktyce: dostajesz zadanie pisemne, które polega na utworzeniu krótkiego tekstu minimum na 6 zdań.

Pod ręką masz ściągawkę z nowym słownictwem oraz gotowymi pomysłami do zadania. Masz nawet na dole słownik, dzięki któremu możesz łatwo sprawdzić słówko, którego Ci brakuje.

Poza tym zawsze możesz zdecydować, czy chcesz, żeby lektor poprawił Twój tekst czy nie. W wersji próbnej masz jedną darmową korektę, a po wykupieniu pakietu masz do nich nieograniczony dostęp. Warunek jest tylko taki, że tekst nie może przekroczyć 100 słów. Może to nie dużo, ale zadań pisemnych jest sporo, więc lepiej pisać krócej, ale więcej 😉.

Skąd wziąć znaki specjalne do pisania w obcym języku?


Niestety w Chatterbug brakuje klawiatury ze znakami specjalnymi w ćwiczeniu pisemnym. Nie jest to jakiś szczególny problem, bo są inne rozwiązania. Ja mam dwa:

  1. Strona Typeit , na której możesz szybko napisać tekst ze znakami specjalnymi.
  2. Wtyczka Chrome: Accent Grid, dzięki której znaki masz zawsze pod ręką w przeglądarce. Przydaje się, jeśli potrzebujesz używać znaków specjalnych na różnych stronach w sieci.

Oczywiście, jeśli piszesz dużo w jednym języku, to polecam zmienić klawiaturę w ustawieniach i nauczyć się układu znaków. Możesz nawet kupić online naklejki na klawiaturę ze znakami.

Do pisania w różnych językach na co dzień lub do sporadycznego pisania ze znakami specjalnymi polecam Typeit lub wtyczkę Accent Grid. Ja korzystam z obu rozwiązań.

PAKIETY: ILE TO KOSZTUJE, CZY CHATTERBUG SIĘ OPŁACA?

Odkąd odkryłam kurs językowy online Skyeng, szukałam czegoś podobnego tylko dla innych języków poza angielskim. Znalazłam Chatterbug, wypróbowałam 14-dniowy pakiet próbny — i jestem bardzo na tak

Moje dwutygodniowe testowanie zakończyło się przedłużeniem dostępu na kolejny miesiąc.

Jakie pakiety są do wyboru? I czy to się opłaca?


Przede wszystkim warte swojej ceny jest to, o czym wspominałam wyżej: pakiety różnią się ceną tylko dlatego, że różnią się liczbą godzin konwersacji. Dostęp masz do wszystkich języków w każdym pakiecie.

Ja na razie wzięłam pakiet LITE i testuję dalej. Cena za miesiąc kursu i jednej konwersacji w wysokości 20 euro (za pierwszy miesiąc 16 euro, z Revolutem zapłaciłam 73 złote). To jeszcze cena, którą chętnie zapłacę za dostęp do kursu i jedną konwersację na miesiąc.

Chwilowo i tak testuję jeszcze konwersacje na innych portalach. Poza tym około 20 euro za każdą kolejną konwersację to już trochę sporo jak na polskie standardy. Ceny niestety trochę z myślą o bogatszych krajach. 😥

Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, to obowiązkowo zaopatrz się w kartę Revolut. Dzięki niej zapłacisz za Chatterbug czy inne konwersacje na zagranicznych portalach możliwie najniższą cenę.

WERSJA PRZEGLĄDARKOWA VS  APLIKACJA NA TELEFON

Jeśli chodzi o wersję na telefon, to tutaj Cię zaskoczę: aplikacja na komputer a aplikacja na telefon to dwie zupełnie odmienne aplikacje!

We wersji na telefon znajdziesz: streamy, quizy do streamów i grupy studyjne. Jeśli ogólnie nie uważasz się za osobę oglądającą streamy, to i tak polecam Ci je chociaż wypróbować. Ja streamów nie oglądam, a mimo to te streamy Chatterbugowe bardzo polubiłam.

A wszystko dlatego, że są to streamy interaktywne. 🕹️

Lektor zadaje różne pytania, a Ty zaznaczasz, która odpowiedź Ci bardziej pasuje z kilku propozycji. Czasami możesz też wpisać dowolną odpowiedź. Jeśli lektor coś czyta lub mówi o jakimś zagadnieniu gramatycznym — przydatna ściągawka w formie tekstowej pojawia się w odpowiedniej minucie filmiku. Super, no nie?

Najlepsze jest to, że nie musisz oglądać streamu na żywo! Możesz, nie musisz. Wszystko jest nagrane i wszystkie interaktywne funkcje działają, nawet jeśli wyświetlasz „stream” tygodnie później.

Poza tym korzystać z aplikacji ze streamami możesz ZA DARMO.

Wiele streamów jest wyłącznie w języku obcym, ale lektor mówi powoli i wyraźnie (na niższych poziomach). Dodatkowo lektor problematyczne słówka tłumaczy tak, jak normalnie zrobiłby to w czasie tradycyjnej lekcji.

Jestem pod wrażeniem niektórych lektorów, którzy naprawdę starają się wyjaśnić znaczenie trudniejszych słówek, pokazując je niewerbalnie, co często jest przeurocze. 😻

Streamy są dla wszystkich darmowe. Jedynie grupy studyjne są dostępne tylko dla użytkowników z wykupioną subskrypcją. Każdego dnia pojawiają się o określonych godzinach spotkania i możesz do nich dołączyć 5 razy w tygodniu. Każde spotkanie trwa zaledwie 15 minut i odbywa się w małej grupie do 5 osób. Jest to nic innego jak mini lekcja językowa, w trakcie której omawiasz temat jednego ze streamów sugerowanych do obejrzenia przed spotkaniem.

CZY CHATTERBUG JEST DLA CIEBIE?

  • UCZYSZ SIĘ: ANGIELSKIEGO, NIEMIECKIEGO, FRANCUSKIEGO LUB HISZPAŃSKIEGO
  • DOBRZE LUB BARDZO DOBRZE ZNASZ ANGIELSKI

Chatterbug jest stworzony z myślą o Tobie. Zarówno wersja przeglądarkowa, jak i darmowa aplikacja ze streamami.

Wyjątkiem jest angielski: kurs angielskiego dostępny jest tylko po hiszpańsku i niemiecku. Wciąż polecam Ci aplikację z darmowymi streamami (są po angielsku). A jeśli szukasz kursu angielskiego z materiałami i konwersacjami, to polecam Ci Skyeng.

  • UCZYSZ SIĘ: ANGIELSKIEGO
  • ANGIELSKI ZNASZ ŚREDNIO LUB W OGÓLE

Jeśli jesteś na poziomie podstawowym angielskiego i nie czujesz się jeszcze komfortowo, ucząc się angielskiego tylko po angielsku, to polecam Ci inne narzędzie: Skyeng (tutaj poczytasz o nim więcej). Tam możesz wybrać lektora, który będzie mówił również po polsku.

  • UCZYSZ SIĘ: NIEMIECKIEGO, FRANCUSKIEGO LUB HISZPAŃSKIEGO
  • ANGIELSKI ZNASZ ŚREDNIO LUB W OGÓLE

Jeśli nie znasz angielskiego, a uczysz się niemieckiego lub hiszpańskiego, to polecam Ci na początek wypróbować inną aplikację: etutora. Tam wszystko jest wyjaśnione od podstaw po polsku. A jeśli masz już opanowane podstawy któregoś z tych języków lub jak już te podstawy opanujesz, to wtedy polecam Ci ściągnąć aplikację Chatterbug ze streamami (darmową aplikację).

Angielskiego też możesz się uczyć z etutorem, ale jeśli uczysz się angielskiego, to masz więcej możliwości. Skyeng oferuje w pakiecie jeszcze konwersacje, etutor nie.

  • UCZYSZ SIĘ: FRANCUSKIEGO
  • ANGIELSKI ZNASZ ŚREDNIO LUB W OGÓLE

To samo polecam odnośnie do francuskiego, jak opanujesz podstawy, koniecznie ściągnij aplikację Chatterbug ze streamami. A na początek wypróbuj sobie do nauki Busuu. Może nie ma tam konwersacji, ale są ćwiczenia na mówienie i są korekty tekstu.

KURS JĘZYKOWY ONLINE CHATTERBUG — PODSUMOWANIE

Aplikacja Chatterbug zdecydowanie trafiła do mojego grona aktualnych ulubieńców 😻. Mówię zarówno o wersji przeglądarkowej, jak i aplikacji z interaktywnymi streamami.

Koniecznie wypróbuj ją przez 14 dni w pełni: łącznie z konwersacją i korektą jednego tekstu. Polecam Ci też wypróbować darmowe streamy. Tutaj ściągniesz aplikację.

Jeśli uczysz się angielskiego, to polecam Ci wypróbować też podobną platformę do Chatterbug, czyli Skyeng i wybrać tę, która bardziej Ci się spodoba.

0 Comments

Leave a Comment