Aplikacja Busuu: wrażenia po skończeniu całego kursu

nakrancujezyka nauka języków

Busuu to aplikacja do nauki języków, dzięki której można nauczyć się 12 języków po polsku do poziomu B2. Ale nikt nie chce czytać kolejnej pobieżnej recenzji aplikacji. Dlatego zaraz opowiem o moich wrażeniach po przerobieniu całego kursu jednego z dostępnych tam języków.

Busuu to aplikacja do nauki języka, z której korzystam już od kilku miesięcy. Niedawno skończyłam przerabiać cały podstawowy materiał do nauki francuskiego do poziomu B2.

Jakie są moje wrażenia? Czy polecam Ci tę aplikację?
I czemu z miliona aplikacji masz wybrać akurat tę?

CZY Z TEJ APLIKACJI MOŻNA KORZYSTAĆ ZA DARMO

Czyli odpowiedź na najważniejsze pytanie na początek! 😉

Zanim przekonasz się na dobre do Busuu i zdecydujesz wyłożyć ciężko zarobione hajsy na wersję Premium — spokojnie! Możesz korzystać z wersji darmowej tak długo, jak chcesz.

Nie 7 dni, jak w niektórych aplikacjach, ale tyle, ile chcesz i potrzebujesz. Jeśli uznasz, że wersja próbna Ci wystarcza, możesz przy niej zostać i też dużo się nauczyć.

W wersji darmowej masz ograniczony dostęp do lekcji jednego języka i polega to na tym, że możesz przerabiać głównie słownictwo. Do takich części lekcji, jak teksty czy konwersacje masz dostęp tylko czasami. A do dodatkowych kursów masz z reguły dostęp do pierwszych lekcji — tak na pokuszenie.

Ale jest jeszcze coś takiego jak ćwiczenia w formie cotygodniowych wyzwań i do tego też masz dostęp.

ILE KOSZTUJE WERSJA PREMIUM

Polecam Ci jak najdłużej korzystać z wersji darmowej, aby się z nią zapoznać. A jeśli masz jakichś znajomych, którzy już korzystają z Busuu w wersji Premium, to koniecznie zapytaj ich o udostępnienie Ci 30-dniowego okresu próbnego (mają takich 5 do podzielenia się).

Możesz też wypróbować wersję Premium przy rejestracji przez 7 dni za darmo. Warto skorzystać, tylko koniecznie ustaw przypomnienie na koniec tego okresu, aby czasem nie zapomnieć go wyłączyć. Potem możesz zrezygnować bez kosztów i dalej korzystać z wersji darmowej.

Albo kontynuować abonament za 18,75 złotych za miesiąc. Często mają promocję -50% i można dostać kurs nawet za 10 złotych miesięcznie. Wystarczy chwilkę poczekać. O promocji na pewno poinformują Cię drogą mejlową.

 wrażenia po skończeniu kursu

POZIOM DO B2 — CZY TO WYSTARCZY

Jeśli dopiero zaczynasz naukę angielskiego albo innego języka dostępnego w aplikacji, to masz przed sobą cztery poziomy do przerobienia, zanim zaczniesz się nudzić.

To jest dużo i wystarczy Ci na długo.

Ale nie jest to aplikacja do doskonalenia języka na poziomie zaawansowanym i twórcy tego nie ukrywają.

Z ciekawości zerknęłam na niemiecki i (będąc teraz na poziomie C1/C2), nie znalazłam za bardzo nic dla siebie. Może poza kursami podróżniczymi i biznesowymi dla odświeżenia pewnych zwrotów.

Dlatego Busuu polecam dla tych, co zaczynają oraz dla tych, co coś już potrafią, ale mają jeszcze nieuporządkowaną wiedzę (jak było z moim francuskim).

Nie dla osób zaawansowanych, chyba że po dłuższym okresie braku kontaktu z językiem dla odświeżenia słownictwa (zwłaszcza biznesowego).

NAUKA MAŁYMI KROKAMI (KRÓTKIE ĆWICZENIA Z RÓŻNYCH KATEGORII)

Małe kroki to podstawa, szczególnie jeśli właśnie walczysz z sobą, aby zmuszać się do codziennej nauki (tak trzymaj! 👍).

Każda lekcja jest podzielona na kilka kroków. Standardowo od dwóch do czterech (pięciu sporadycznie).
Można przerabiać każdą lekcję po jednym małym kroczku, nie trzeba wszystkiego przerobić naraz. Postęp po każdym kroku jest zapisywany.

A w tych krokach znajdziesz następujące typy ćwiczeń:

Słownictwo 

  • + Porcja w sam raz: kilka najważniejszych słówek / zwrotów z przykładowymi zdaniami
  • + Możliwość wyboru słówek do dodania do fiszek.
  • Na tym etapie brakuje mi opcji zapisywania samodzielnie na klawiaturze tych słówek, które szczególnie chce się nauczyć. Można je dodać do fiszek, ale chodzi mi o ćwiczenie pisowni, żeby je zapamiętać. Coś takiego jest dopiero na etapie powtórki (a szkoda).

Zapamiętaj

  • + Utrwalanie poznanego w pierwszym kroku słownictwa.
  • + To ćwiczenie rozwija umiejętność rozumienia ze słuchu.

Dialogi

  • + Język potoczny.
  • + Super okazja do osłuchania się z językiem. Wszystkie dialogi są nagrane.
  • + / Fajnie, że można podejrzeć tłumaczenia tekstu. Niefajnie, że nie można oglądać tekstu z tłumaczeniem naraz. 

Test

  • + Możliwość sprawdzenia, czy pamiętasz pisownię nowych słówek.
  • Wpisywanie niektórych liter słówek: bardziej przydatne byłoby wpisywanie całych słówek (z możliwością przeskoczenia tych już znanych).
  • + / Wpisywanie całego wyrazu lub części zdania: jestem za tego typu ćwiczeniami, pod warunkiem że pojawiają się w umiarze. Tutaj jest dla mnie ich trochę za dużo. I nie ma możliwości przeskoczenia znanego już zwrotu — a powinna taka możliwość być.

Konwersacje

  • Ćwiczenie, które nazywa się „Konwersacje” —prawdziwymi konwersacjami nie jest. To tak naprawdę korekta Twojej krótkiej wypowiedzi pisemnej lub ustnej.
  • + / Bardzo fajne ćwiczenie zmuszające do podejmowania krótkich wypowiedzi pisemnych i ustnych (ale konwersacja to nie jest).

To trochę jak z czekoladą do smarowania kanapek z Biedronki — niby fajna czekolada z orzechami całkiem dobra, ale Nutella to nie jest.

Lekcje gramatyczne

  • + / Składają się z trzech części: Poznaj podstawy, dowiedz się więcej, poćwicz. Daję plus z minusem, bo jednak czegoś mi tam brakuje. Nie za wiele gramatyki przyswaja mi się z tą aplikacją.
  • + Fajną opcję jest możliwość wydrukowania podsumowania lekcji —  szczególnie fajne dla zagadnień gramatycznych.
  • Szczerze: akurat gramatyki nie nauczyłam się za wiele z tą aplikacją. Bardzo poszerzyłam słownictwo, ale nie czułam tego wzrostu wiedzy gramatycznej.
  • Co z tego, że materiały kursu można sobie wydrukować, jak nie po to przecież pracujesz z aplikacją, żeby materiały drukować. I tutaj znowu brakuje mi rozwiązania z etutora, aby wszystkie zagadnienia gramatyczne mieć zebrane i żebym zawsze mogła sobie do nich zajrzeć. W Busuu niektóre zagadnienia gramatyczne są w osobnej zakładce, ale jest ich bardzo mało. 

Wymowa

Dla kursu poświęconego wymowie są też oczywiście odpowiednie ćwiczenia:

  • + Praktyczne i najważniejsze wskazówki odnośnie do wymowy
  • + Dużo przykładów z nagraniami (oczywiście)
  • + Praktyczne ćwiczenia
  • + / Plus za to, że jest; minus za to, że mógłby być bardziej obszerny (i tutaj znowu etutor oferuje więcej na temat wymowy dla kursu angielskiego).

DODATKOWE SMACZKI 

Już o nich pobieżnie wspominałam w poprzednich punktach. Dodaję, tak na wszelki wypadek dla tych, co lubią teksty szybko skanować wzrokiem. 🚄

Materiały gotowe do druku

Każdą lekcję można sobie łatwo wydrukować jako skrót najważniejszych informacji i przykładów, które można później w takiej formie z łatwością utrwalać. Bardzo fajna możliwość, którą oferuje niewiele aplikacji. 

Wyzwania

Nie ważne, czy korzystasz z wersji darmowej, czy z wersji Premium — możesz uczestniczyć w wyzwaniach. Masz do dyspozycji dodatkowe ćwiczenia, które są sprawdzane na bieżąco przez rodzimych użytkowników języka.

wrażenia z kursu busuu - czy polecam

NAUKA Z APLIKACJĄ: TELEFON KONTRA KOMPUTER

AKCENTY: telefon kontra komputer: 1:0

Nie rozumiem, dlaczego na komputerze Busuu czepia się każdego niepoprawnie użytego akcentu. Natomiast w aplikacji nie muszę ich używać w ogóle i wszystko mi zalicza (informuje mnie, że zgubiłam akcent, ale i tak zalicza).

Tylko domyślam się, skąd ta różnica w podejściu do trybu nauki na różnych urządzeniach. Akcenty są ważne, ale wpisywanie za każdym razem całej wypowiedzi, bo zgubisz jeden akcent, bywa bardzo zniechęcające.

DIALOGI: telefon kontra komputer: 1:1

Na komputerze w trakcie słuchania dialogu, można uzupełniać słówka ze słuchu. W telefonie trzeba najpierw wysłuchać dialog ze wpisanymi już poprawnymi wersjami, a potem po wysłuchaniu całego dialogu, dopiero można go zacząć uzupełniać.

Nie lubię robić czegoś dwa razy i Ty na pewno też nie. Nie czuję, żebym przez to powtarzanie w tym momencie więcej się uczyła. Powtarzanie jest ważne przy uczeniu, ale bez przesady.

LEKCJE GRAMATYCZNE: telefon kontra komputer: 1:2

Wiem, że to jest aplikacja i od tego są aplikacje, aby korzystać z nich na telefonie, ALE naprawdę do ćwiczeń gramatycznych polecam włączyć komputer.

Dzięki temu możesz naraz wyświetlić teorię i ćwiczenia. Bez tego jest trudno, jeśli zagadnienie jest dla Ciebie zupełnie nowe.

WYZWANIE: telefon kontra komputer 2:2

Cotygodniowe wyzwanie dostępne jest tylko na telefonie. 📱

Jak widać, wychodzi na to, że wersje na komputer i telefon mają tyle samo plusów i minusów. Dlatego polecam korzystać z obu wersji.

DODATKOWE KURSY: PODRÓŻE, WYMOWA…

Dla większości języków są również dostępne dodatkowe kursy, przeważnie są to kursy z kategorii:

  • PODRÓŻE
  • WYMOWA

Z reguły kurs podróżniczy i wymowa są krótkie (około 10 lekcji).

Dla niektórych języków dostępne są też inne kursy, na przykład dla francuskiego jest dostępny kurs biznesowy zakończony certyfikatem.

Poza tym dla angielskiego jest tego jeszcze więcej, o czym już za chwilę…

CZY WSZYSTKIE KURSY SĄ SOBIE RÓWNE

Busuu oferuje aktualnie kursy dla 12 języków po polsku.

Nie miałam jeszcze okazji przerobić całych kursów innych języków na tej platformie. Ale oczywiście z ciekawości je sobie przejrzałam.

I okazuje się, że francuski wypada na Busuu zaskakująco dobrze (chyba nawet tuż zaraz za angielskim!). Niektóre języki mają tylko kurs standardowy i kurs podróżniczy. Ponadto nie wszystkie kursy kończą się certyfikatem, nie dla wszystkich języków. 

Angielski klasycznie wygrywa pod względem ilości i jakości.

Dla angielskiego jest też poza standardowym kursem, wymową, podróżami i biznesem jeszcze:

  • Kurs na podstawie nagrań z The New York Times
  • Kurs z serialem! London Central
  • Kurs na podstawie The Economist

KONWERSACJE W PAKIECIE?

Niestety nie. Tak, jak pisałam wyżej, ćwiczenie „konwersacje” to fajne ćwiczenie, ale nie do końca konwersacja. Zachęca do pisania i nagrania własnej krótkiej wypowiedzi, a potem otrzymujemy korektę od innego użytkownika. Bardzo fajne ćwiczenie — ale nie rozmowa.

Jak dotąd najlepszą moim zdaniem namiastkę konwersacji w aplikacji ma Mondly. Tam można porozmawiać ze sztuczną inteligencją, wykorzystując akurat przyswajane słownictwo.

TO JAK JEST Z TĄ KOREKTĄ

Konwersacji nie ma w pakiecie, ale jest korekta. Niektóre aplikacje oferują korektę automatyczną przy pomocy translatora. W Busuu mamy okazję otrzymania korekty od innych użytkowników.

Nie jest to korekta wykonana przez nauczyciela, ale korekty otrzymane od innych użytkowników są z reguły na wysokim poziomie i jeszcze nie zdarzyło mi się korekty nie dostać.

Możliwość korekty wypowiedzi ustnej szczególnie zasługuje na dodatkowe plusy. Tego translator nam nie dostarczy.

Jeszcze tylko brakuje mi w tej aplikacji otrzymania wstępnej korekty wypowiedzi pisemnej właśnie za pomocą translatora. Bo mimo że korekta jest zwykle już po minutach, to nie zawsze jest czas i chęć na nią spojrzeć, zwłaszcza jeśli już skończyliśmy na dzisiaj na naukę z aplikacją.

Przy ćwiczeniach w formie ustnej trudniej o sensowne poprawki, bo często sprowadzają się do komentarzy: „wszystko super”. Mimo tego, że nie zawsze otrzymasz poprawkę, i tak mówienie (nawet do siebie) warto ćwiczyć.

TE MOTYWUJĄCE CERTYFIKATY

Certyfikat to certyfikat. Nie ważne, czy tylko otrzymywany na podstawie automatycznego testu. Przerobienie całego materiału aplikacji to za mało konkretna informacja. Jak powiesz komuś, że przerobiłaś kurs na poziomie B2 i masz na to certyfikat — inaczej Cię potraktuje.

W Busuu certyfikat możesz otrzymać za każdy przerobiony poziom. Kiedyś wspominałam o tym, jak ważne jest sprawdzanie stanu wiedzy (i motywujące) raz na jakiś czas. Busuu daje ku temu świetną sposobność.

Nie wiem, jak Ty, ale ja mniej chętnie przerabiam kursy, które certyfikatem zakończone nie są. Nie chodzi tylko o to, że nie mogę komuś pomachać papierkiem, ale dla mnie samej nie ma to potem aż takiego wydźwięku. Czuję, że nie mogę tego doprowadzić do końca, a ja lubię doprowadzać projekty do końca.

Certyfikat to taka mała rzecz, ale bardzo cieszy.

Jedyny minus jest taki, że niestety w Busuu nie wszystkie kursy językowe kończą się cetyfikatem. Warto więc najpierw sprawdzić, czy dla języka, który Cię interesuje, certyfikat jest dostępny.

OSTATECZNA OCENA PO PRZEROBIENIU KURSU NA BUSUU

Jak oceniam aplikację Busuu po przerobieniu całego kursu?

Uważam, że w tej cenie jest to naprawdę dobra aplikacja, dzięki której można podciągnąć język od zera do poziomu B2. I każdy może do tego poziomu B2 dojść małymi krokami.

Na początku Busuu pyta, w jakim tempie chcesz się uczyć i na tej podstawie wyznacza dla Ciebie plan. Wystarczy trzymać się tego planu, uczyć codziennie chociaż 10 minut dziennie, aby dojść do celu.

Busuu oferuje bardzo dużo języków do uczenia się po polsku. Dlatego w tej cenie jest to naprawdę rewelacyjna oferta. Jeśli uczysz się dwóch języków naraz albo mniej popularnych języków (turecki czy arabski) — to jest idealna aplikacja dla Ciebie w idealnej cenie.

Jeśli natomiast uczysz się samego angielskiego albo niemieckiego, to przed zakupem dostępu do kursu, koniecznie sprawdź też ofertę etutora.

1 Comments
  • PanAndrzej

    Odpowiedz

    Bardzo ciekawy wpis. Uważam, że to zależy przede wszystkim od chęci do nauki, a także od kursów albo korepetytora. Lubisz oglądać swój ulubiony serial albo słuchać jakiś zespół muzyczny? Ktoś co ma nas zachęcić do nauki języka obcego. Ja byłem zawsze ciekaw jak brzmi mój ulubiony serial bez dubbingu. Byłem ciekaw jak b

Leave a Comment