Chętnie odwiedzam inne blogi językowe. Najchętniej odwiedzam te, które piszą o tym, jak uczyć się języka szybciej i lepiej. Nie wiem, po co miałabym czytać o staroangielskim, żeby nauczyć się angielskiego.
Dlatego wyszukałam specjalnie dla Ciebie 10 anglojęzycznych blogów poruszających tematykę nauki języka. Z podziałem na kategorie i bez postów o niczym, aby szybko znaleźć to, co Cię interesuje, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na naukę i/lub inne przyjemności. 🥳
1. FLUENTU BLOG
Jeden z moich ulubionych blogów językowych. Nieważne, jakie zagadnienie na temat nauki języków próbuję znaleźć, artykuł z tego bloga zawsze wyskakuje w czołówce i zawsze ma dla mnie kilka dobrych rad.
To jest też jeden z tych blogów, które nie będą tracić Twojego czasu i nie znajdziesz tam artykułu o najrzadszych chińskich słowach. Artykuły są podzielone na kategorie, z czego większość artykułów znajduje się w kategorii wskazówki i zasoby.
Przykładowy artykuł o tym, jak szybko uczyć się języków tutaj.

2. LINDSAY DOES LANGUAGES
Kolejny z moich ulubionych blogów. Jego autorką jest Lindsay, która porusza najróżniejsze tematy związane z nauką języków, w tym te bardzo nietypowe. I za to ją uwielbiam. Za to i za jej lekki styl pisania, który czyta się z przyjemnością — tak w sam raz na dobry początek dnia.
Na blogu Lindsay znajdziesz też bardzo dużo przydatnych (i darmowych) zasobów.
Artykuł Lindsay o połączeniu nauki języków z ćwiczeniami fizycznymi to idealna próbka jej twórczości. Artykuł znajdziesz tutaj.
3. I WILL TEACH YOU A LANGUAGE
Na tym blogu znajdziesz wiele artykułów zarówno na ogólne tematy, jak i odnośnie do poszczególnych języków. Na szczęście wszystko podzielone jest na kategorie, więc interesujące treści można znaleźć z łatwością.
Uwielbiam tego autora za to, że zawsze porusza tematy, na które odpowiedzi akurat szukam i za jego przystępny styl. Można go posłuchać również na Spotify.
Polecam szczególnie ten artykuł o sekrecie płynnego mówienia, który znajdziesz tutaj. Domyślasz się, o jaki sekret chodzi? 😉

4. JOY OF LANGUAGES
U poliglotki Katie czuć radość płynącą z nauki i znajomości języków obcych w każdym akapicie. Już sama nazwa bloga przyciąga.
To jeden z tych blogów, które nie tylko uczą, ale też poprawiają humor.
Mała porcja Joy of Languages na temat rozwijania umiejętności słuchania w języku obcym tutaj.
5. LUCA LAMPARIELLO
Luca to poliglota, która mówi płynnie w ponad 10 językach. Ale bez obaw, nawet jeśli Ty chcesz tylko trochę podszkolić swój angielski, to na jego blogu znajdziesz wiele interesujących treści. Jego artykuły zawsze wyczerpują temat i dostępne są też w wersji audio.
Mini próbka tutaj, czyli artykuł na temat prostego przygotowania do nauki nowego języka.

6. EUROLINGUISTE
To blog dla wszystkich miłośników języków i… muzyki. Autorka jest nie tylko poliglotką, ale też muzykiem. Znajdziesz na nim o wiele więcej niż tylko porady językowe. Jednak jeśli porady językowe to jedyna rzecz, której aktualnie szukasz, Eurolinguiste ma specjalnie w tym celu wydzieloną kategorię. Dzięki temu łatwo znajdziesz to, czego szukasz.
Bardzo przyjemne artykuły, nie za długie — takie akurat do kawy albo na pięciominutową przerwę w pracy.
Próbka: artykuł o tym, jak prostymi sposobami wcisnąć w ciągu dnia więcej języka tutaj.
7. 5-MINUTE LANGUAGE
Blog językowy Agnieszki to zbiór porad językowych do przyswojenia akurat w pięć minut. Nazwa spełnia swoją obietnicę, a artykuły, choć krótkie, mają wartość i moc podkręcić motywację do nauki.
Na dobry początek artykuł o tym, jak przezwyciężyć strach przed mówieniem.

8. RYPE
Rype to zbiór artykułów wielu autorów. Artykuły zarówno ze wskazówkami do nauki poszczególnych języków, jak i ogólne porady. Lubię ten blog za wyczerpujące podejście do tematu: jak autorzy już za jakiś temat się biorą, wyciskają z niego sok do końca i podają nam bardzo dużą szklankę wiedzy.
Szklanka, znaczy… próbka na dzisiaj: o stworzeniu porannej rutyny, dzięki której Twoja produktywność poszybuje w górę.
9. UNIVERSE OF MEMORY
Tak, ten blog nie znalazł się tutaj przez przypadek, chociaż nazwa nie od razu kojarzy się z nauką języków. Na blogu Bartosza znajdziesz jednak dużo genialnych wskazówek, jak uczyć się języków. Ten autor bardzo duży nacisk kładzie na temat pamięci, a nie oszukujmy się, o to przecież w nauce języka chodzi, aby go zapamiętać: słówka i przydatne struktury.
Polecam zacząć od artykułu, w którym Bartosz opisuje, jak nauczyć się niemieckiego od zera do B2 w pięć miesięcy — i to wcale nie w teorii, a na przypadku konkretnego ucznia.
10. KOMIKS: ITCHY FEET
Na koniec dla odmiany blog z… komiksami!
Wszystkie zabawne (i te zabawne dopiero po czasie) sytuacje związane z nauką języków i podróżami przedstawione w formie komiksu. Blog relaksuje, poprawia humor i (nawet) uczy.
Komiksy są również dostępne w wielu językach na Facebooku — wystarczy przescrollować w dół strony, aby znaleźć odpowiedni odnośnik. (Jest też po polsku!).
A tutaj randomowy komiks na dobry początek.

Mam nadzieję, że znajdziesz w powyższym gronie swoich językowych ulubieńców. Szczególnie jeśli uczysz się angielskiego, to możesz zostać mistrzem produktywności: ucząc się czegoś nowego i szkoląc umiejętności językowe jednocześnie.
Wybrałam takie blogi językowe, które sama chętnie czytam i które nie skupiają się tylko na poszczególnych językach, ale na uniwersalnych metodach. Gramatyki i słówek nauczy Cię kurs, aplikacja czy książka. Natomiast sposobów na to, jak uczyć się tam nie znajdziesz, a to właśnie dzięki nim nauczysz się języka o wiele szybciej i lepiej niż inni. I właśnie te rady znajdziesz u polecanych przeze mnie autorów, jak i na moim blogu.
Jednak jeśli czytanie, to nie jest Twój ulubiony sposób na poszerzanie wiedzy, koniecznie zajrzyj na moją listę najlepszych prezentacji TED o językach.
3 Comments
Lukas
Bardzo ciekawy wpis. 🙂 Ja bym skromnie dodał z mojej strony dodatkowy kurs online na questfe pl. Bardzo miłe i profesjonalne jest podejście do ludzi. Ja jestem zadowolony z efektów. Kurs online jest dla dzieci jak i dorosłych. Warto sprawdzić i się przekonać. 🙂
Łukasz Tyczkowski
Bardzo ciekawe zestawienie, moim ulubieńcem jest nr 10. Na pewno wspomnę o nim moim uczniom. Uważam komiksy za ciekawy i nieszablonowy sposób na naukę angielskiego. Mogą stanowić dobry punkt odniesienia do dalszych konwersacji, układania historyjek itp.
Martyna Siewert
Łukasz, super pomysł na lekcję. Chciałabym, żeby wszyscy nauczyciele myśleli w ten sposób, co Ty. Byłoby o wielu więcej zadowolonych uczniów 😊.