Najlepsze przemówienia TED o nauce języków

Konferencja TED to seria wystąpień, z których każde przekazuje jedną „ideę wartą propagowania”. Niektóre z nich widziałam parę lat temu, ale ich przekaz został ze mną do dzisiaj. Bo te wystąpienia mają moc.

Platforma TED to strona, na której znajdziesz przemówienia na każdy temat i w dużej ilości. Dlatego po prostu się zawiodłam, że na oficjalnej stronie o nauce języków było niewiele. Szukałam, jak mogłam, a że z wykształcenia jestem tłumaczem, to naprawdę potrafię przebyć cały Internet wzdłuż, wszerz i na skos w poszukiwaniu właściwego odpowiednika, ale na Ted.com znalazłam o tym niewiele.

Ale, ale! Na szczęście idea TED jest tak popularna na świecie, że zaczęto organizować TED-y lokalne. I tak oto powstało więcej przemówień o nauce języków, niż byłam w stanie przyswoić. Wszystkie znajdziesz na YouTubie o tutaj.

A poniżej wrzucam przemówienia TED na o nauce języków, od których naprawdę warto zacząć:

1. GABRIEL WYNER: DLACZEGO MAMY TRUDNOŚĆ Z NAUKĄ JĘZYKÓW

Why We Struggle Learning Languages | Gabriel Wyner (17m)

Na początek poliglota Wyner udzieli Ci kilku cennych rad w przystępny sposób. Wspomni też o tym, jak nauczył się francuskiego w 3 miesiące przez przypadek.

Nie wszyscy poligloci są urodzonymi mówcami, więc Wyner wyróżnia się w tym gronie. Jeśli masz tylko kwadrans, koniecznie zacznij od tego przemówienia.

Skrót:

 • Nie porównuj się z dzieckiem. Małe dziecko mówi tak dobrze w swoim rodzimym języku, bo miało kilkanaście tysięcy godzin styczności z tym językiem. A Ty ile? Kilkaset? No właśnie. Nikt już później nie ma tylu godzin na naukę, więc musimy wykazać się sprytem i zrobić to szybciej.
 • Jak uczyć się sprytniej? Poprzez wymyślania skojarzeń do słówek oraz system powtórek rozłożonych w czasie (czyli sprytnym przypominaniu sobie słówek w momencie, kiedy już masz je zapomnieć, a aplikacje, w których możesz korzystać z tego systemu, to np. Memrise)

2. SHAOLAN: NAUCZ SIĘ CZYTAĆ PO CHIŃSKU… Z ŁATWOŚCIĄ!

Learn to read Chinese… with ease! | ShaoLan (5m)

Tak, wiem, nie każdemu chiński potrzebny do szczęścia, ale to przemówienie nie jest tylko dla chińskolubnych. ShaoLan na przykładzie chińskiego pokazuje, że można nauczyć się języków nawet bardzo trudnych w prosty sposób — jeśli tylko podejdzie się do tego odpowiednio. Przemówienie ShaoLan to godzina motywacji skondensowana w 5 minut. Taka kostka rosołowa, tylko nie do zupy, a do głowy.

Skrót:

Nawet chińskiego da się nauczyć w łatwy sposób.

Możesz opanować 32 chińskie znaki (jeśli chcesz) w mniej niż 5 minut.

3. CHRIS LONSDALE: JAK NAUCZYĆ SIĘ KAŻDEGO JĘZYKA W 6 MIESIĘCY

How to learn any language in six months | Chris Lonsdale (20m)

Trochę dłuższe przemówienie, ale każda minuta wypełniona najlepszymi radami. Warto poświęcić te 20 minut dla takiej dawki wiedzy o nauce języków. Lonsdale przekonuje, że naprawdę da się nauczyć każdego języka w 6 miesięcy. Ten filmik to językowy Red bull.

Skrót:

 • Możesz nauczyć się języka płynnie w 6 miesięcy — każdego języka.
 • Talent nie jest wymagany.
 • Co jest wymagane? Między innymi cel, posługiwanie się językiem od pierwszego dnia, nauka wymowy dźwięków, odpowiednie nastawienie.
 • Co trzeba robić każdego dnia? Między innymi dużo słuchać, znaleźć najpopularniejsze słówka (listy frekwencyjne), znaleźć osobę do rozmów (takiego „rodzica językowego”).

4. SID EFROMOVICH: 5 TECHNIK NA TO, ABY MÓWIĆ W KAŻDYM JĘZYKU

5 techniques to speak any language | Sid Efromovich (15m)

Zwięźle i na temat. Efromovich obiecuje 5 technik i po kolei omawia każdą z nich.

Skrót:

 • Rób błędy.
 • Naucz się alfabetu.
 • Znajdź kogoś, kogo sensem życia jest poprawianie Twoich błędów językowych. Jedna uwaga: takiego, z którym czujesz się komfortowo.
 • Prowadź rozmowy pod prysznicem na każdy temat.
 • Znajdź partnera do rozmów, dla którego Twój język docelowy będzie najwygodniejszym językiem do komunikacji z Tobą.

5. BENNY LEWIS: HACKOWANIE NAUKI JĘZYKÓW

Benny Lewis to bardzo motywujący poliglota z Irlandii, którego główną strategią jest mówienie od pierwszego dnia nauki. W swoim wystąpieniu na konferencji TED motywuje i obala mity związane z nauką języka. Pełna wersja to 15 minut:

Ale jest też dostępna skrócona wersja na kanale QuickTalks. Trwa zaledwie 3 minuty i już nie ma wymówek, że nie było czasu 😉.

 Skrót:

 • Gen językowy nie istnieje, a sam Benny jest przykładem szkolnego antytalencia do języków.
 • Lewis obala pięć mitów nauki języka, np. ten o rzekomej złej pamięci, którą każdy uczeń się zasłania.

6. LYDIA MACHOVA: SEKRETY NAUKI NOWEGO JĘZYKA

The secrets of learning a new language | Lydia Machova

Lydia Machova to mentor językowy, który pomaga odnaleźć swój sposób na naukę języka. Przekonuje, że poligloci to nie geniusze, tylko osoby, które znalazły sprytny sposób na naukę, która działa dla nich i daje im przyjemność.

Skrót:

 • Każdy musi odkryć swój sposób na język. Wszystko, co działa dla Ciebie, jest dobre, bez względu na to, czy będzie to rozmawianie w języku obcym od pierwszego dnia (zgodnie z tym, co poleca Benny Lewis) czy też nauka najpopularniejszych 500 słówek.
 • Lubisz seriale? Oglądaj. Te, które znasz, te, których jeszcze nie znasz. Nawet jeśli na początku niewiele rozumiesz — oglądaj. Znajdź takie, które lubisz, pomimo tego, że nie wszystko rozumiesz.
 • Nudne teksty w podręczniku? Przerzuć się na Harry’ego Pottera.
 • Jesteś introwertykiem i nie lubisz rozmawiać? No to spróbuj rozmawiać sam ze sobą. To jakiś start.

7. MARIANNA PASCAL: UCZYSZ SIĘ JĘZYKA? MÓW TAK, JAK GRASZ W GRĘ 

Learning a language? Speak it like you’re playing a video game | Marianna Pascal (15m)

To przemówienie na deser. Nie trzeba przy nim robić notatek, bo nie zawiera tak wiele rad, jak te poprzednie. Ale to, co tutaj znajdziesz, to bardzo inspirujący przekaz dostarczony w przyjemnej formie. Przekaz, który niestety nie jest tak łatwy do wprowadzenia w życie, ale po przesłuchaniu takiego przemówienie przynajmniej chcesz spróbować.

Skrót:

 • Jeśli nie przejmujesz się zupełnie tym, jak wypadniesz, potrafisz mówić nawet z bardzo ograniczonym słownictwem.
 • Przy nauce języka zachowuj się tak, jak przy grze komputerowej — nie przejmuj się, że Ci nie wychodzi. W taki sam sposób, jak po prostu zaczynasz grać, tak zacznij po prostu mówić.

BONUS: MATT CUTTS: SPRÓBUJ CZEGOŚ NOWEGO PRZEZ 30 DNI

Try something new for 30 days | Matt Cutts (3m)


To przemówienie to taka wisienka na torcie, dlatego zostawiłam je na koniec. Mam nadzieję, że wybaczysz mi, że je przemyciłam do tekstu o nauce języków, ale uważam, że każdy powinien je zobaczyć.

To przemówienie to najszybszy poradnik, jak przejść od pomysłu do realizacji marzeń.

Skrót: Krócej się już nie da! Obejrzyj.Przemówienia TED to świetny sposób na błyskawiczną motywację. Jeśli poczujesz brak energii do nauki, nie idź po kolejną kawę. Tylko ryzykujesz, że się zgubisz gdzieś w salonie w pobliżu Netflixa. Zamiast tego trzymaj pod ręką jedno z inspirujących wystąpień o nauce języków i odpal je w decydującym momencie. Kolejna kawa nie będzie Ci już potrzebna.

2 Comments
 • Alina

  Odpowiedz

  Ooo, 4 filmik jest super!!! „rób błędy” – to do mnei przemawia 😉

Leave a Comment