Bardzo lubię Spotify. I nie tylko za muzykę, ale też cały zasób nagrań do nauki języka obcego.
Na początku pandemii przestałam dojeżdżać do pracy 2-3 godziny dziennie, więc ze Spotify puszczanego w aucie przerzuciłam się na naukę z aplikacją, kursem online i nawet zwykłą książką.
Aż tu nagle kupiłam sobie pieska. Jak chyba bardzo wielu z nas w czasie pandemii, bo najpierw chciałam adoptować, ale w schronisku zastałam praktycznie pustki (dobra strona pandemii)🐕 . I szybko okazało się, że bez Spotify przy małym piesku się nie obejdzie. Wiadomo: czasu zdecydowanie mniej. Na szczęście zabawa ze szczeniakiem, to idealna chwila do słuchania języka.
A jak wygląda to u Ciebie? Dużo czasu spędzasz w trasie? Dużo gotujesz w kuchni? Lub tak jak ja kupiłaś / adoptowałaś w czasie pandemii pieska? Nie ważne, jaki jest Twój powód, dla którego podręcznik do nauki języka leży pod warstwą kurzu i czeka na lepsze czasy. Bądźmy nowocześni: teraz języka możesz uczyć się przy okazji, na przykład dzięki Spotify.
Podrążyłam temat, ponabijałam statystyki odsłuchań, a piesek wybawił się na zapas (tylko mi się wydawało) i tak oto powstały moje najlepsze porady na naukę na Spotify.
SPOTIFY W KILKU SŁOWACH
Spotify to aplikacja, która umożliwia słuchanie muzyki wszędzie. Możesz korzystać z aplikacji za darmo, ale jeśli słuchasz dużo muzyki, to jedna z tych aplikacji, które chcesz mieć w wersji premium.
Aplikacja niezwykle popularna przede wszystkim ze względu na ogromne zasoby muzyki, ale też podcastów, występów komików, koncertów i nawet audiobooków 📚. Tak, Spotify to nie tylko muzyka. To też bardzo przydatne narzędzie do nauki języka.
Wiadomo, że angielskiego, niemieckiego znajdziemy tam najwięcej, ale inne języki też są. Sama swojego czasu uczyłam się ze Spotify japońskiego.
JAK UCZYĆ SIĘ NA SPOTIFY Z MUZYKĄ
Francuskojęzycznych piosenkarzy jestem w stanie z pamięci wymienić na szybko dwóch. Wiem, co sobie myślisz: teleturnieju Jaka to melodia bym nie wygrała. Poza tym lubię pójść na spacer, lubię pójść do kina, co oznacza, że naprawdę nie mogę spędzić pół dnia na szukaniu ulubionych francuskich piosenek, których będę chciała nauczyć się na pamięć. 🎼
Cel tego bloga, to właśnie skracanie sobie drogi wszędzie tam, gdzie można. Spotify to jeden ze sposobów na skróty — na naukę przy okazji.
Jak się uczyć języka z muzyką na Spotify?
1) Szukaj playlisty w Twoim docelowym języku, jeśli jest to angielski, to szukaj np. „Best French Songs” (Najlepsze francuskie piosenki). Warto też zajrzeć do top list krajów. Wiadomo, że znajdzie się tam też najpopularniejsze piosenki zagraniczne, ale zawsze też sporo krajowych.
2) A jak już znajdziesz odpowiednią playlistę, to jak zwykle przerzucaj bez litości. Aż znajdziesz ulubione piosenki do częstego słuchania. Ostatnio sama testowałam rytuał słuchania codziennie z rana tej samej piosenki po francusku. Nie zawsze jest niestety czas na trening z Lyricstraining (więcej o Lyricstraining i innych metodach do nauki z muzyką poczytasz tutaj). Powtarzanie tych samych piosenek na Spotify, to taki sposób na skróty, szczególnie w te dni, kiedy znalezienie 5 minut na naukę to taki cud jak zaplanowanie udanego wesela na dzień przed.
3) Dodawaj piosenki do ulubionych, aby potem szybko je znaleźć. Warto też utworzyć z nich playlistę.
4) Wpisz „proste piosenki”, oczywiście znowu najlepiej po angielsku „Easy English Songs”, „Easy German Songs”.
5) Poszukaj coverów w innych językach popularnych angielskich piosenek, np. „Spanish Covers of English Songs”. Może się okazać, że tekst po angielsku już znasz na pamięć. W takim przypadku nauczenie się odpowiednika w innym języka to dla Ciebie łatwizna. Tutaj polecam też muzykę Disneya. Zwłaszcza jeśli w dzieciństwie też niektóre teksty z bajek po polsku śpiewałabyś z pamięci obudzona o trzeciej w nocy. Jak powiedziałaby Elsa: Disney ma tę moc. 🧊
NAUKĄ JĘZYKA Z MUZYKĄ Z MUSIXMATCH
Wiadomo, że Spotify to przede wszystkim muzyka. I chociaż są lepsze metody na naukę z muzyką, niż na Spotify (Wszystko na ten temat znajdziesz tutaj), to są takie dni, że nauka na Spotify to limit Twoich możliwości czasowych i energetycznych. A jeśli już i tak słuchasz codziennie Spotify, to warto po prostu wzbogacić go o nowe funkcje, które pozwolą Ci wskoczyć językowo na zupełnie inny poziom.
Chociaż nie lubię używać słowa „musisz”, to w tym przypadku naprawdę musisz ściągnąć aplikację MusixMatch. Słuchanie piosenek nic Ci nie da, jeśli nie jesteś w stanie nawet rozróżnić, gdzie kończy się jedno słówko, a zaczyna drugie. Coś o tym wiem, ucząc się francuskiego. A dzięki tej aplikacji, kiedy odpalasz piosenkę na Spotify, automatycznie pojawia Ci się okienko z tekstem i czasami też z tłumaczeniem.
Pewnie, nie wszystkie piosenki się tam znajdą, ale dużo. A już tym bardziej te z toplist.
JAK SIĘ UCZYĆ JĘZYKÓW Z PODCASTÓW NA SPOTIFY?
Podcasty (czyli publikacje nagrań dźwiękowych) na Spotify już od jakiegoś czasu bardzo się rozwinęły. Nawet w języku polskim znajdziesz już teraz podcasty do nauki języków obcych, a przynajmniej tych najpopularniejszych. Jeśli jednak znasz angielski na dobrym poziomie, to masz na Spotify bardzo wiele możliwości.
Jak znaleźć najlepsze podcasty?
Podcastów przybywa na Spotify w tak szybkim tempie, że to, co ja polecam, to użyć szukajki i, posługując się moimi wskazówkami, znaleźć najlepsze podcasty dla siebie:
1) Wpisz język, np. „niemiecki” w wyszukiwarkę, a jeśli angielski nie jest Ci obcy, to koniecznie wpisz język po angielsku, np. „German” (A nawet, jeśli nie znasz angielskiego, to uwaga: nawet podcasty do nauki niemieckiego po niemiecku najczęściej mają angielskie tytuły).
2) Jeśli już wyskoczyło Ci tyle tytułów, że potrzebne by Ci było drugie życie albo brak snu, aby je wszystkie przesłuchać – to teraz czas być wybrednym.
3) Wybierz podcast, który ma krótkie odcinki (tak do 20 minut). Z reguły są po prostu ciekawsze, mnie rozwlekłe, bardziej przemyślane. Do stworzenia krótkiej formy trzeba dwa razy tyle skracać i się zastanawiać.
4) Najlepiej szukaj już doświadczonych autorów. Łatwo można to poznać po ilości wrzuconych odcinków. Niektórzy mają zaledwie 2-3 nagrania – jeśli zależy Ci, żeby szybko znaleźć ulubiony podcast, takich autorów omijaj.
5) Szukaj podcastów tworzonych przez rodzimych użytkowników języka specjalnie pod uczących się języka. Jeśli chcesz nauczyć się dużo i szybko. Ci twórcy będą mówić wolno i wyraźnie, będą też wspominać o prawidłowej pisowni i formie czy będą tłumaczyć trudniejsze słowa.
6) Przesłuchaj jeden lub dwa odcinki. Jeśli Ci się nie spodoba, sięgnij po inny. Nic na siłę. Ja na przykład zasypiam przy wiadomościach w języku obcym.
7) Nie musisz wszystkiego rozumieć, ale jeśli nie rozumiesz absolutnie nic, to wybierz coś prostszego, skup się na razie na piosenkach lub puszczaj podcasty w tle.
8) Niektórzy autorzy podcastów oferują transkrypty za darmo. Wystarczy wejść na ich stronę internetową.
9) Jeśli bardzo dobrze znasz język i chcesz go doskonalić, szukaj top list podcastów dla danego kraju, a znajdziesz najlepsze podcasty zdaniem rodzimych użytkowników języka.
POLECANE PRZEZE MNIE PODCASTY
Tę część artykułu pisało mi się najciężej. Obiecałam sobie, że polecę Ci te najlepsze podcasty — I tu zaczął się problem, bo jak wybrać te najlepsze? Jakie kryteria przyjąć? Jak Cię nie zamęczyć i nie przytłoczyć? 😱
Kiedy już przestałam panikować, wybrałam te, których słucha mi się najprzyjemniej i które moim zdaniem dają mi językowo najwięcej.
I wtedy w końcu udało mi się skończyć dla Ciebie poniższą listę. Wybacz, jeśli nie ma na niej podcastu w języku, którego Ty się uczysz, ale w tym przypadku opierałam się tylko na tych podcastach, które faktycznie słuchałam, w językach, które znam.
Oto obiecana lista moich rekomendacji:
PODCASTY O TYM, JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW
PL: JAK SZYBKO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW (EXPERTIA)
Przy tym podcaście zastanawiałam się chwilę, czy Ci go polecić, bo nie ma za wiele odcinków i autor nie publikuje już nowych nagrań. Ale te, które wrzucił bardzo fajnie podsumowują najpopularniejsze techniki przydatne w nauce języków.
Długość odcinka: 5-20 minut
EN: I WILL TEACH YOU A LANGUAGE (OLLY RICHARDS)
Bardzo lubię tego poliglotę i jego podejście do nauki języków. Dużo przydatnych technik, narzędzi, nie tylko z jego perspektywy, ale też z perspektywy innych uczących się języków w formie wywiadów.
Długość odcinka: Przeważnie koło 20 minut
PODCASTY – KURSY JĘZYKOWE
ES, DE, FR, IT, EN, SE, CHN: COFFEE BREAK (RADIO LINGUA NETWORK)
Mój ulubiony podcast do nauki francuskiego. W zeszłym roku towarzyszył mi nieustannie w drodze do pracy. Bardzo dużo wersji językowych i bardzo dużo nagrań. Mamy tu do czynienia z kursem od podstaw do całkiem wysokiego stopnia zaawansowania.
Słuchając tego podcastu, czułam się zupełnie, jakbym miała w samochodzie na miejscu pasażera prywatnego tutora. Coffee Break to nie tylko nauka słówek, ale całych zwrotów, zdań, a potem nauka z dialogami i dłuższymi nagraniami. Zawsze jest też miejsce na powtórzenie zwrotu przez Ciebie kilkakrotnie. A jak na dobrego tutora przystało, Coffee Break powtarza zwroty i rozbija je na części proste — zupełnie jak dobry nauczyciel. Do tego podcastu wracam bardzo często i bardzo chętnie.
Długość odcinka: 20-30 minut (Także bardziej na przerwę na lunch niż na przerwę na kawę, jak mógłby wskazywać tytuł.)
Wymagana znajomość angielskiego.
Kurs od podstaw.
Tak, Duolingo to też podcasty. Bardzo ciekawe połączenie historyjek po angielsku ze wtrąceniami w innym języku. Dzięki temu bardzo łatwo śledzić historię, nawet jeśli dysponujemy niewielką znajomością drugiego języka.
Długość odcinka: Około 20 minut.
Wymagana znajomość angielskiego.
Na każdym poziomie zaawansowania.
ANGIELSKI
EN: ESPRESSO ENGLISH PODCAST (SHAYNA)
Solidna porcja angielskiego w formie bardzo krótkich odcinków w sam raz do porannego espresso ☕. Nagrania nie mają więcej niż 10 minut, a każde nagranie to osobne zagadnienie.
Długość odcinka: 3-10.
Na poziomie średniozaawansowanym.
EN: 6 MINUTE ENGLISH (BBC RADIO)
Ciekawe tematy omawiane w ramach dialogu w 6 minut. Nagrania typowo pod uczących się: trudniejsze słówka są tłumaczone, a lektorzy mówią nie za szybko i wyraźnie.
Długość odcinka: Przeważnie koło 6 minut
Poziom średniozaawansowany / zaawansowany
NIEMIECKI
Tematy, których i rodzimy użytkownik języka słuchałby z zainteresowaniem.
Długość odcinka: 20-30 minut
Poziom średniozaawansowany / zaawansowany
DE: SLOW GERMAN (ANNIK RUBENS)
Duży wybór tematów, w tym tematów dotyczących Niemiec. Autorka mówi zdecydowanie wolniej niż normalnie, często tłumaczy słówka i mówi baaardzo wyraźnie. Bardzo polecam osobom na poziomie początkującym i średniozaawansowanym. Zaawansowanych może jednak nieco nudzić.
Długość odcinka: Około 10 minut.
Poziom średniozaawansowany
FRANCUSKI
FR: INTERMEDIATE FRENCH PODCAST (INNERFRENCH)
Ciekawe tematy, wyraźne nagrania, przyjemny głos – lubię to.
Długość odcinka: Przeważnie 30-40 minut
Poziom średniozaawansowany
FR: LEARN FRENCH CONVERSATION (OUIPODCAST)
Świetna okazja do posłuchania żywego języka.
Długość odcinka: Przeważnie koło 5-10 minut
Poziom średniozaawansowany / zaawansowany
PODCASTY DLA CZYSTEJ PRZYJEMNOŚCI PO ANGIELSKU
Jeśli bardzo dobrze władasz językiem obcym i chcesz go szlifować. To jest moment, w którym chwytasz za wszystkie podcasty w danym języku, które Ciebie interesują z czystej ciekawości lub, które dają Ci czystą przyjemność jak ciasto czekoladowe na drugie śniadanie w ponury jesienny poranek. Moje absolutnie ulubione podcasty poniżej.
Audycja radiowa z bardzo ciekawej miejscowości Night Vale i, w której wszystkie teorie spiskowe to codzienność. Słuchowisko, które bawi, szokuje, trochę momentami przeraża, ale przede wszystkim zapewnia świetną rozrywkę. Nie da się oddać klimatu tego słuchowiska w kilku zdaniach – tego trzeba po prostu posłuchać na własne uszy.
To podcasty, w których znajdziesz sposoby na motywację, produktywność, zarządzanie czasem, rozwój biznesu i wiele więcej. To też wywiady z bardzo inspirującymi osobami, takimi jak Oprah.
A może nie masz czasu szlifować języka, bo właśnie szukasz miłości? Częste chodzenie na randki w poszukiwaniu tego idealnego partnera potrafi wyczerpać wszelką energię na cokolwiek innego. Sama to przerabiałam i jeśli teraz Ty przez to przechodzisz, jestem z Tobą całym sercem. Jeśli znajomość angielskiego to też aspekt Twojego życia, który chcesz rozwijać, to i na to jest rozwiązanie: Matthew Hussey. Głównie porady randkowo-związkowe, ale też i życiowe. W formie bardzo krótkich nagrań zawsze w punkt.
Przemówienie TED w wersji audio, czyli idealna dawka angielskiego i inspirujących pomysłów.
Jeśli jeszcze nie słyszałaś o przemówieniach TED – zajrzyj do mojego ostatniego postu na ten temat tutaj.
AUDIOBOOKI I KOMEDIE
Można znaleźć tutaj też audiobooki i występy komików.
W tym przypadku koniecznie szukaj po odpowiedniku słówka audiobook dla danego języka, np. „Hörbuch” dla niemieckiego. Nie jest to ani Audible, ani Storytel, ale znajdzie się coś dla mniej wybrednych. Znalazłam pierwszą część Harry’ego Pottera po angielsku. Znalazłam Małego Księcia po francusku i Baśnie Grimmów po niemiecku.
Komedia to nie moja bajka, ale jeśli to coś, co lubisz, to znajdziesz wystąpienia komików w różnych językach.
KILKA PORAD NA KONIEC
O nauce języków na Spotify teraz wiesz już niemal wszystko. Dodam już tylko od siebie jeszcze jedną poradę bonusową tak na sam koniec: jeśli jeszcze nie masz, koniecznie zaopatrz się w słuchawki bezprzewodowe / douszne. A już nic nie stanie Ci na przeszkodzie.
Teraz pozostaje już nic innego, jak tylko rzucić się w wir muzyczno-linguistycznego szaleństwa. Albo przynajmniej wykorzystać chociaż jedną z powyższych rad 😉. Teraz, w tym momencie, zanim coś innego odciągnie Twoją uwagę, wyszukaj chociaż jedną piosenkę lub jeden z powyższych podcastów. I dodaj do ulubionych.
Przyjemnego słuchania ode mnie i od Gabi 💗.

4 Comments
Milena Górska Ilustrator
Ja raczej uczyłam się z filmów z napisami 😉 Polecam!
Martyna Niedziółka
Też super!
olka
Heja! Dzieki za mega przydatny wpis, koniecznie musze obczaic te apke MusixMatch! Faktycznie, teraz z tym Spotify’em i wszystkimi jego mozliwosciami, to w sumie taki troche wstyd nie uczyc sie zadnego jezyka… az strach zaopatrzyc sie w bezprzewodowe sluchawki- wtedy to juz w ogole nie bedzie zadnych wymowek! 😀 Pozdro serdeczne ;* i dla Gabi rowniez, wiadomo <3
Martyna Niedziółka
Tak, bezprzewodowe słuchawki zabijają większość wymówek… no chyba, że się rozładują 😄. Pozdrawiam ❤️.