fbpx

Recenzja aplikacji Quazel, czyli tutora w telefonie

konwersacje z aplikacją Quazel, sztuczna inteligencja

Gdyby tak można ćwiczyć konwersacje w każdym języku, kiedy Cię tylko najdzie na to ochota. Marzenie? Nie! To teraz już rzeczywistość! Dzięki aplikacjom typu Quazel nie musisz czekać do kolejnej lekcji z Twoim nauczycielem, aby pogadać w języku docelowym.

Opieka nad kilkumiesięcznym dzieckiem nie sprzyja planowaniu lekcji z wyprzedzeniem 👶, dlatego postanowiłam w kwestii konwersacji przez jakiś czas posłużyć się w pełni sztuczną inteligencją. I kiedy testuję takie aplikacje jak Qauzel, z radością stwierdzam, że nauka języka staje się coraz prostsza i coraz przyjemniejsza!

Quazel to taki tutor w Twoim telefonie, który jest zawsze dla Ciebie dostępny. Możesz pogadać z nim o wszystkim, nie wstydząc się, że czegoś nie wiesz i wszystko za bardzo małe pieniądze w porównaniu do godzinowej stawki każdego lektora. Brzmi super? To weź coś ciepłego do picia i pozwól, że opowiem Ci o nim trochę więcej…

DOSTĘPNE JĘZYKI I POZIOMY

Konwersacje w aplikacji Quazel dostępne są aktualnie w 23 językach. Pełna lista dostępnych języków dostępna jest na ich stronie (tutaj).

Dostępne poziomy to od początkującego do biegłości.

A wszystko dostępne w polskiej wersji językowej.

JAK WYGLĄDAJĄ KONWERSACJE Z AI W APLIKACJI QUAZEL

Jak konwersacje z lektorem, tylko lepiej.

Najpierw wybierasz interesujący Cię temat, a później odbywasz krótką rozmowę z lektorem AI. Dodatkowo taką, w której to lektor prowadzi rozmowę za Ciebie, a Twoją rolą jest tylko odpowiadać na pytania. Oczywiście, jak w rozmowie, możesz zadawać pytania i dodawać od siebie na cokolwiek tylko masz ochotę.

Jeśli chodzi o tematy, to żeby wskoczyć na wyższy poziom, trzeba oczywiście przerobić te wymagane. Na szczęście można trochę przemieszać ich kolejność, jeśli akurat naprawdę nie mamy na coś ochoty. Poza tym jest też opcja rozmowy na dowolny temat, ale ona nie zwiększa postępu! Dlatego z niej jeszcze nie korzystałam, bo szkoda było mi tracić na to czasu, skoro nie dodawało procent postępu 😉.

Lektor AI bardzo dobrze wyłapuje Twoje wypowiedzi ze słuchu.

Testowałam aplikację Quazel dla konwersacji po angielsku, niemiecku i francusku. W każdym z tych języków lektor radził sobie bardzo dobrze z wyłapywaniem wymowy, ale nie bezbłędnie. Jednak nie jest to problemem, bo, jeśli chcesz, możesz wypowiedź poprawić pisemnie. Nie musisz jednak tego robić, jeśli coś zostanie przeinaczone i tak w większości przypadków jest dobrze poprawiane przez AI, a nawet jeśli nie – to rozmowa toczy się dalej. Czasem trochę zbacza z kierunku, w którym ją kierujesz, ale dla ćwiczenia mówienia jest to jak najbardziej bez szkody. Dlatego ta rozmowa tak bardzo przypomina zwyczajną rozmowę.

Jednak mówię to ze swojego doświadczenia jako osoby, która przywiązuję dużą uwagę do prawidłowej wymowy od początku (w przeciwieństwie do gramatyki 😉). Dlatego koniecznie sprawdź, jak to zadziała w Twoim przypadku. Jeśli trochę gorzej, to będzie to dla Ciebie też cenną uwagą, że musisz więcej popracować nad wymową. Pamiętaj, że wymowa jest ważna, żeby typowy cudzoziemiec po prostu Cię zrozumiał bez domysłów. Wiem, że w szkole często w ogóle nie przywiązują wagi do wymowy i to jest błąd. Kiedy uczysz się samodzielnie, zadbaj o dobrą wymowę od początku, a Twój wysiłek bardzo szybko zaprocentuje. Mając mniejszy zasób słownictwa, ale dobrą wymowę, możesz zostać uznany za osobę biegle znającą dany język.

Wszystkie wypowiedzi słyszysz i widzisz ich pisownię

To jest moim zdaniem zarówno plus, jak i minus aplikacji Quazel. Minus dlatego, że ciężko oderwać się od czytania wypowiedzi, zamiast słuchania. A w rozmowie twarzą w twarz nie masz takich udogodnień, z buzi Twojego rozmówcy nie wydrukuje się transkrypt. Teoretycznie możecie skorzystać z nowych technologii i może Ci napisać wypowiedź, ale jeśli tu jesteś, to wiadomo, że nie o to nam chodzi w nauce języka. Bo wtedy równie dobrze już tę transkrypcję też możesz wrzucić w translator i z głowy. Ale, znowu, nie o to nam chodzi.

Z drugiej strony jest to plus, bo to, że można potem porównać to, co zrozumieliśmy, z tym, co faktycznie zostało powiedziane, bardzo przyspiesza naukę. Jednak ważne, aby najpierw słuchać przed zerknięciem na tekst. Można też od razu podejrzeć tłumaczenie wypowiedzi, więc nauka naprawdę nabiera tempa.

DODATKOWE FUNKCJE APLIKACJI

Tłumaczenia i podpowiedzi

Zarówno wypowiedzi lektora, jak i Twoich (po to, że jeśli AI źle Cię zrozumie lub poprawi, to widzisz, jeśli przypadkiem zmienił się sens). Dodatkowo otrzymujesz wbudowany słownik, co jest ekstra rozwiązaniem, bo w końcu często brakuje nam „tego jednego słówka”. Tu mamy wszystko pod ręką. I wszystko jest tłumaczone na polski.

Twórcy aplikacji Quazel pomyśleli o wszystkim i na Twoją wymówkę „no, ale ja nie wiem, co odpowiedzieć” mają rozwiązanie: w sekcji „Wskazówki” znajdziesz przykładowe odpowiedzi na zadane pytanie. Możesz to też od razu przetłumaczyć i masz gotowca. Także to naprawdę konwersacje w klasie komfort premium.

Motywacja!

Motywację zapisałam z wykrzyknikiem, bo przy samodzielnej nauce języka jest to kluczowa cecha aplikacji, czyli z angielskiego taki „must have”. Ta aplikacja to oferuje poprzez poziom postępu określonych umiejętności, który zwiększa się z każdą przeprowadzoną rozmową, aż do przeskoczenia na wyższy poziom. Każda rozmowa ma też punkt końcowy, nie ciągnie się w nieskończoność.

Informacja zwrotna

Sztuczna inteligencja na bieżąco poprawia Twoje wypowiedzi. Zmusza Cię też do ich samodzielnego poprawienia poprzez powtórzenie prawidłowej wypowiedzi, co możesz zrobić, ale nie musisz. Super opcja! Na deser na końcu rozmowy dostajesz feedback na podstawie całej rozmowy. To jest też fajne, chociaż już nie tak istotne, bo czasami AI poprawia takie rzeczy, jak brakujący przecinek czy znak zapytania, o którym wiesz, ale nie dodajesz, bo nie chce Ci się tego dopisać, bo w końcu ćwiczysz mówienie, a nie interpunkcję.

Słownictwo

W każdej chwili możesz zajrzeć do zakładki ze słownictwem, które używasz w aplikacji Quazel. Dzięki temu widzisz, jak rośnie Twoje słownictwo. Możesz też ćwiczyć słówka, także fiszki tworzą się za Ciebie same.

CZY JUŻ CZAS ZREZYGNOWAĆ Z NORMALNYCH KONWERSACJI

Oczywiście, że nie! Przecież nie tylko chodzi o to w konwersacjach, żeby najefektywniej uczyć się języka. Poza tym wiem z doświadczenia, że nawet najlepsza aplikacja nie zmotywuje do nauki każdego. Dla niektórych i tak może się okazać za nudna lub za skomplikowana, i nie dawać tej różnorodności i kontaktu z drugim człowiekiem co konwersacja twarzą w twarz.

Jednak dla osób, które wolą uczyć się faktycznie samodzielnie pod każdym względem (podnoszę rękę) jest to idealne rozwiązanie. Nie zrozum mnie źle, fajnie porozmawiać z obcokrajowcami, w końcu głównie w tym celu uczymy się języka, ale z różnych względów może to być problematyczne. Czasami umówienie się na lekcje z lektorem o ustalonej porze sprawia, że naukę języka odwlekamy w nieskończoność! Sama tak mam od momentu, kiedy urodził się mój synek. I jakbym chciała, to oczywiście, żeby się dało. Ale czas wolny dla rodziny jest dla mnie ważny. Właśnie w myśl tej wartości piszę tego bloga: jak uczyć się języka, żeby ta nauka była przyjemnością i nie odbywała się kosztem Twojej rodziny czy kosztem Twojego jedynego czasu na relaks.

Dlatego sama od teraz do odwołania zamierzam korzystać TYLKO z aplikacji z AI do konwersacji (na razie różnych). Zobaczę, co z tego wyjdzie i dam Ci znać. W międzyczasie Ciebie też zachęcam do konwersacji AI, jeśli to sprawi, że w ogóle ruszysz z językiem! Lepiej tylko z AI niż w ogóle.

CENA APLIKACJI QUAZEL

To jeszcze porozmawiajmy na koniec o cenie. Przez 7 dni możesz testować za darmo.

Jeśli po tym czasie, zdecydujesz się korzystać z aplikacji dalej, to możesz wybrać opcję 78.99 PLN za miesiąc, 68.33 PLN przy jednorazowej płatności za 3 miesiące lub 41.67 PLN za miesiąc, ale przy jednej rocznej płatności.

Jak widzisz, cena tej aplikacji jest dosyć spora jak na aplikację, ale oczywiście jest to ułamek tego, co musisz zapłacić lektorowi, dlatego nie ma, co się wiele zastanawiać. Jeśli tylko będziesz z tego korzystać, to warto. Płatność na pewno też zmotywuje się do regularnego korzystania — tak to często działa.

Warto też poczekać na jakąś promocję, właśnie ostatnio było 20% taniej, więc podejrzewam, że niedługo pojawi się znowu jakaś okazja.

aplikacja quazel cennik

MOJA OPINIA O APLIKACJI QUAZEL

Quazel to aplikacja idealna dla osób takich jak ja 😊. Także, mój drogi czytelniku, jeśli śledzisz mojego bloga, bo też cenisz sobie wolny czas, oszczędność oraz to, aby nauka sprawiała przyjemność, to jest to aplikacja idealna i dla Ciebie.

Jak wyżej wspomniałam, aktualnie z konieczności przerzuciłam się tylko na konwersacje ze sztuczną intelegincją i po kolei testuję różne aplikacje. Tutaj przeczytasz o innej aplikacji do konwersacji ze sztuczną inteligencją: Talkpal AI, którą też warto wypróbować. Porównaj, która jest lepsza dla Ciebie i zacznij z niej korzystać. Najlepiej codziennie, a zobaczysz, że ta nowa oferta pracy z językiem obcym już niedługo będzie w granicach Twoich kompetencji!

0 Comments

Leave a Comment