fbpx

Jak uczyć się języka z piosenek? #5 Protipów

Piosenki to bardzo skuteczne narzędzie do nauki. Zanim przyjdzie ci do głowy jakieś „ale”, przypomnij sobie naukę alfabetu. Na pewno zdarzało Ci się zapomnieć kolejności którejś z liter. A przy zapomnieniu jednej z nich… czy nie zdarzało Ci się śpiewać w głowie cały alfabet?

Chyba każdy z nas ma takiego znajomego, który zapomniałby własnej głowy, gdyby szło ją odpiąć. Za to teksty swojego ulubionego zespołu wyrecytuje niepytany o każdej porze bez zająknięcia.

Dzięki Despacito cały świat wie, jak powiedzieć po hiszpańsku „powoli” (chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę).

To jest właśnie magia piosenek. I tę magię możemy wykorzystać do nauki języków.

(I raz na zawsze zakopać wymówkę o słabej pamięci!)

DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKA Z PIOSENEK

❤️ Dla przyjemności (wcale nie lenisz się, słuchając muzyki – Ty się uczysz!)

🖤 Dla lepszego zapamiętywania (nawet najtrudniejsze zwroty wejdą niczym ciastko z kremem Oreo z dobrą piosenką).

❤️ Dla nauki słownictwa od razu w odpowiednim kontekście (piosenki o miłości kipią od słówek do wyrażania uczuć).

🖤 Dla szlifowania wymowy i rozumienia ze słuchu.

❤️ Dla dobrego nastroju i koncentracji (bo dobry nastrój to dobra koncentracja. A muzyka poprawia nastrój po mistrzowsku).

TYLKO PAMIĘTAJ

Piosenki to naprawdę rewelacyjne narzędzie do nauki języków.

Jednak pamiętaj, że piosenki mają się przede wszystkim dobrze śpiewać. Rym ma się zgadzać. Gramatyka już niekoniecznie. Slang to podstawa.

O ile bardzo fajnie slang również znać, to na początek warto zapoznać się z właściwą formę. A przynajmniej chociaż wiedzieć, które zwroty zwiększą poziom naszej zajebistości wśród znajomych, ale z kolei babcię przy obiedzie przyprawią o niestrawność. Babcia mogłaby się zadławić herbatą, słysząc, jak mówisz niczym Roni Ferrari.

Korzystaj z piosenek ostrożnie.

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKA Z PIOSENEK? #5 PROTIPÓW

1️⃣ WYBIERZ PIOSENKĘ, KTÓRĄ LUBISZ

Wybierz taką piosenkę, która nie znudzi ci się po piątym przesłuchaniu. Zapoznaj się na szybko z tłumaczeniem (żeby wiedzieć, w co dokładnie się pakujesz 😉). Zawsze to powtarzam i powtórzę raz jeszcze – do nauki języków trzeba szukać takich metod, które Tobie sprawią przyjemność. Nie myśl na razie o tym, czy tekst jest wystarczająco prosty, ambitny… To jest nieważne. Ważne, że piosenka ma się Tobie podobać!

Znam takie osoby, które po angielsku za granicą słowa nie powiedzą, ale tekst ulubionej piosenki na imprezie zaśpiewają w całości.

2️⃣ EKSPERYMENTUJ

Wybierz swoje ulubione narzędzia do nauki. Jeśli Twoja piosenka jest na Lyricstraining.com lub Lyricsgaps.com, super! Jeśli nie – poszukaj tekstów i wydrukuj oryginał wraz z tłumaczeniem.

I pamiętaj – pierwsze odsłuchania piosenki wiele Cię nie nauczą. To jest czas na zapoznanie się z melodią i przekazem piosenki. Piosenki są nieocenionym narzędziem do zapamiętywania, ale tylko w połączeniu z systematycznością. Słuchaj wybranej piosenki lub piosenek codziennie, a już po kilku dniach zauważysz efekty.

3️⃣ ŚPIEWAJ DO KACZKI

W nauce języka najważniejsze jest mówienie. Przy nauce języka z piosenkami… śpiewanie! Ale bez paniki, jeśli się wstydzisz (tak jak ja 😊), to śpiewaj chomikowi lub gumowej kaczce. Skoro programiści mogą gadać przy pracy do kaczek (bo myślenie na głos pomaga rozwiązać problem, a że w sumie głupio tak gadać do siebie, to lepiej(?) do kaczki).

Myślenie na głos w nauce języka jest też super ważne. Także, jeśli głupio Ci śpiewać przy nauce do siebie, śpiewaj do kaczki lub innej maskotki. Ja aktualnie śpiewam do jeża i potwierdzam – nie skarży się. 😉

nakrancujezyka.pl

4️⃣ DZIEL NA CZĘŚCI I ŚPIEWAJ Z PAMIĘCI

Chociaż spróbuj. Nie narzucaj sobie tempa jak na rollercoasterze. Jeśli na początek dasz radę tylko powtarzać z pamięci refren – fantastycznie! (A na pewno dasz radę i to be wysiłku, bo refren ma to do siebie, że się nie pyta, tylko wchodzi do głowy).

Jeśli nauczysz się refrenu, to i tak będzie to dużo. Ale spróbuj nauczyć się więcej. Spróbuj słuchania tylko początku piosenki, ale w kółko, do momentu aż początek będziesz w stanie recytować od tyłu 😉.

A potem zrób to samo z pozostałymi fragmentami. Dziel piosenkę na części do swoich potrzeb i możliwości. Nie lubisz jakiegoś fragmentu? Olej go!

5️⃣ STWÓRZ ZESZYT ULUBIONYCH PIOSENEK

Wybierz najładniejszy zeszyt, jaki znajdziesz (albo po prostu, jaki masz) i zapełnij go tekstami piosenek wraz z tłumaczeniami. Tekst zapisz jednym kolorem długopisu, a tłumaczenie innym. Trochę to pracochłonne ćwiczenie, ale przepisywanie tekstu bardzo pomaga w jego zrozumieniu.

Ja cierpię na nieuleczalny zeszytoholizm, ale na szczęście przy nauce języków zeszytów nigdy za wiele 😉.

nakrancujezyka.pl

Piosenki to doskonałe ćwiczenie uzupełniające do nauki języków obcych. Sprawia wiele przyjemności, więc jeśli danego dnia nie masz już na nic ochoty – spróbuj chociaż przesłuchać uważnie jedną piosenkę (w ramach zasady małych kroków, o której pisałam tutaj).

Piosenki są też dobrym przerywnikiem energetycznym, który można wykorzystać na przykład przy przerabianiu gramatyki. Zanim sięgniesz następnym razem po kawę lub innego energetyka – najpierw spróbuj żywiołowej piosenki.

Zapraszam Cię również do lektury artykuły o darmowych aplikacjach / stronach do nauki języka z piosenkami, który znajdziesz tutaj.

10 Comments
 • Mattbox

  Odpowiedz

  Bardzo oryginalna metoda 🙂

 • Agata

  Odpowiedz

  Ale jak śpiewam to jakoś tak z tym tekstem nie mogę nadążyć po angielsku, dlaczego?

  • Martyna Niedziółka

   Ja za niektórymi piosenkami też nie nadążam 😉. Na YouTubie można sobie zwolnić tempo, polecam z tego skorzystać. A poza tym warto na początek wybierać też trochę spokojniejsze piosenki mniej napakowane trudnym słownictwem – wtedy na pewno nadążysz 🙂.

 • Ola z Muzycznej Listy

  Odpowiedz

  Trzeba uważać tylko, żeby za bardzo nie znienawidzić piosenki od częstego powtarzania. Ale metoda jest dobra, a mistrzem w niej jest moja mama. Chciała iść na anglistykę i w końcu jej się udało. Było to w czasach, kiedy możliwości nauk i nie było za dużo. Ucząc się do egzaminu na studia między innymi nagrywała z radia piosenki, głównie The Beatles ale nie tylko i ze słuchu spisywała teksty i je tłumaczyła. Bo wtedy innej opcji nie było. Za 4 razem się dostała, a za determinację i upór ogromnie ją podziwiam.

  • Martyna Niedziółka

   Wow, naprawdę pełen podziw dla Twojej mamy! W ogóle niesamowite są te historie o tym, jak kiedyś ciężko było dostać się na studia i jak ludzie bardzo się wtedy starali. Nie do pomyślenia dla tych osób musi być, że niektórzy zapisują się dzisiaj na studia tylko dlatego, bo tak jest modnie i ma się fajne zniżki 🤦‍♀️.

 • Ania z Wychowanie to przygoda

  Odpowiedz

  Jak byłam młodsza, to rzeczywiście uczyłam się angielskiego, słuchając ulubionych zagranicznych zespołów. I muszę przyznać, że wiele się dzięki nim nauczyłam☺. Pozdrawiam serdecznie!

 • ZAPOWIEDZ

  Odpowiedz

  Taaak jest! Uczenie się języka przy pomocy piosenek jest mega przyjemne i mega efektywne. Kiedyś zaczęłam uczyć się hiszpańskiego, co prawda zaprzestałam (chociaż na pewno do tego wrócę ;)) i uczyłam się także m.in. poprzez teksty piosenek. I co ciekawe… większość słówek, a nawet całych zwrotów, które pamiętam do dzisiaj są właśnie z różnych utworów. <3

  • Martyna Niedziółka

   Zupełnie jakbym słyszała moją przygodę z niemieckim 🙂. Niemiecki ma to do siebie, że czasowniki tak sobie po zdaniach skaczą w zależności od przysłówka. Czasami faktycznie artyści sobie trochę tę gramatykę naginają 😉, ale to nie prawda, że nie da się nauczyć z piosenek całych zwrotów poprawnie. Ja szyku zdań w niemieckim uczyłam się w pewnym momencie głównie na piosenkach 😄.

Leave a Comment