Czego słuchać w czasie nauki? 10 przetestowanych propozycji

CZEGO SŁUCHAĆ W CZASIE NAUKI

Są takie dni, kiedy wszystko przeszkadza w koncentracji. Jak nie telenowela sąsiadki zza ściany, to śpiewający współlokator pod prysznicem.

Jak to dobrze, że na takie okoliczności przychodzą nam z pomocą słuchawki. Tylko jeszcze nie odpalaj muzyki! Bo czy aby na pewno muzyka nie będzie rozpraszać równie mocno, (choć przyjemniej) co telenowela pani Krysi zza ściany? Naukowcy jeszcze nie ustalili wspólnej wersji (tutaj możesz poczytać więcej o tym badaniu). Muzyka może rozpraszać, ale jednocześnie wprawia w dobry nastrój, co z kolei poprawia koncentrację. W skrócie: słuchaj tego, co lubisz. Tylko uważaj, żeby nie było za szybkie, za głośne… i o tekście raczej zapomnij. To w takim razie… czego słuchać?

Oto 7 propozycji ode mnie na poprawę koncentracji i zmaksymalizowanie produktywności:

1) YOUTUBE: PLAYLISTY TYPU „STUDY WITH ME”

Inicjatywy opierające się na wspólnej pracy czy nauce przy włączonych kamerkach, ale wyłączonym głosie do wzajemnej motywacji cieszą się od dłuższego czasu dużą popularnością. Jednak co, jeśli Twoja grupa motywacyjna aktualnie nie ma czasu na wspólną sesję? Albo takiej grupy nie masz? Lub może mimo wszystko nie możesz się do tej inicjatywy przekonać: „skupić się na kamerce? No way!”

Rozumiem Cię, bo sama jeszcze się nie przekonałam do tych wspólnych cichych sesji na kamerkach. Poza tym jest idealna alternatywa, która też motywuje, a nie wymaga żadnego przełamywania się: playlisty na YouTube z cyklu „Study with me”. Jest to po prostu nagranie kogoś, kto uczy się przez kilka godzin w tle, przez co mamy wrażenie, że ktoś uczy się (i łączy w bólu) tak jakby z nami 🤩.

Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałam, nie mogłam uwierzyć, jak wiele jest tego typu nagrań (i jak wiele mają wyświetleń!), ale wypróbowałam i przestałam się dziwić, bo to naprawdę działa!

Poza tym masz do wyboru tyle nagrań, że możesz znaleźć uczących się z przeróżnych zakątków świata, z różnym podkładem dźwiękowym (lub bez) i często widokiem ładnego wnętrza lub wystrzałowego widoku z okna 🌇.

2) YOUTUBE: EPIC MUSIC

Jeśli uwielbiasz uczyć się przy muzyce z filmów, to koniecznie wypróbuj playlisty z cyklu Epic Music. Te motywujące beaty pomogą Ci przetrwać nawet dłuższą sesję nauki.

3) YOUTUBE: LOFI HIP HOP

Playlisty bardzo podobne do tych typu „Study with me”, tylko w wersji animowanej i z konkretną muzyką, które świetnie sprawdzą się do nauki.

4) YOUTUBE: KAWIARNIA I JAZZ

Na koniec zestawienia tego, czego słuchać warto do nauki na YouTube nie może zabraknąć nagrań kawiarni z muzyką jazzową! Kiedyś uwielbiałam uczyć się w kawiarniach. Ale teraz, jak już nie muszę jeździć codziennie albo do pracy, albo na uczelnię, to jest mi do kawiarni nie po drodze.

Na szczęście nagrania na YouTube z ruszającymi się klimatycznie elementami (np. ogień, liście, deszcz czy parująca kawa) świetnie odzwierciedlają tę samą atmosferę kawiarni, tylko że w Twoim własnym domu ❤️☕. W dodatku codziennie możesz wybrać sobie inną kawiarnię i się nie najeździć 😉.

5) NOISLI

Czego słuchać poza muzyką? Jeśli muzyka działa na Ciebie zbyt rozpraszająco, koniecznie wypróbuj Noisli. Na tej stronie znajdziesz wiele różnych odgłosów, które pomogą Ci się skupić. Przypomnij sobie tylko, jak relaksujący potrafi być odgłos deszczu czy stukanie kół wagonu o tory. Teraz możesz mieć te odgłosy zawsze w zasięgu słuchu.

Najlepsza darmowa strona tego typu. Znajdziesz tam nie tylko kojące odgłosy, ale też stoper i edytor do pisania. Dźwięki możesz dowolnie łączyć i zapisywać stworzone ulubione mixy. Lubisz szum deszczu i trzask kominka z delikatnymi odgłosami kawiarni w tle? Robi się.

Noisli czego słuchać do nauki
czego słuchać – Noisli

6) RAINYMOOD

Najprostsza aplikacja dostarczająca przyjemne deszczowe tło dźwiękowe. Skupili się na jednym odgłosie i zrobili to wzorowo. W żadnej innej aplikacji deszcz nie brzmi tak naturalnie jak tutaj.

Rainy Mood – czego słuchać do nauki
czego słuchać – Rainymood

7) A SOFT MURMUR

Trochę inna wersja Noisli dla różnorodności.

czego słuchać do nauki A soft murmur
czego słuchać – asoftmurmur

8) COFFITIVITY

Coffitivity czyli najlepsze odgłosy kawiarni bez wychodzenia z domu. Trzy różne wersje są dostępne za darmo.

9) CZEGO SŁUCHAĆ DO NAUKI NA SPOTIFY

Spotify chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Można tu znaleźć naprawdę wiele playlist specjalnie do nauki i pracy. Moje ulubione to soundtracki, a szczególnie Overly Dramatic Essay Writing; odgłosy natury i popularne piosenki bez słów lub wyłącznie na pianinie.

10) SOUNDCLOUD

Soundcloud to fajna darmowa strona, na której można znaleźć wiele playlist spełniających nasze kryteria produktywności. Polecam między innymi Deep focus.

Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie. Nawet jeśli nie dekoncentruje Cię Twoja ulubiona muzyka, to wyzywam Cię do spróbowania czegoś nowego. Miłego słuchania!

Podkład do nauki już masz, jeśli natomiast wciąż nie wiesz, od czego zacząć naukę języka, to koniecznie zajrzyj tutaj, gdzie krok po kroku piszę, jak rozplanować naukę z głową.

Szukasz narzędzi do nauki? Koniecznie wypróbuj jedną z polecanych przeze mnie aplikacji: Duolingo, eTutor, Chatterbug.

12 Comments
  • Izis88

    Odpowiedz

    Ja tam preferuję ciszę do nauki, odpoczynku…

    • Martyna Niedziółka

      W pełni to rozumiem! Jak mam wybór, też wybieram ciszę, ale czasami o nią ciężko i wtedy przydają się takie strony ;).

  • Kasia

    Odpowiedz

    Dziękuję za te apki, chętnie wykorzystam!

  • Miłość mamy

    Odpowiedz

    Muzyka relaksuje a odpowiednio dobrana do naszych potrzeb działa wręcz terapeutycznie- znikają wszystkie problemy;)

  • alexatrachim.com

    Odpowiedz

    Niektóre znałam, ale niektóre to nowość, dzięki! Oprócz nauki, takie melodie przydają się też w trakcie pracy kreatywnej – na przykład podczas pisania 🙂

    • Martyna Niedziółka

      Cieszę się, że odkryłaś coś nowego! Miłego pisania (i słuchania 😉)!

  • Świat Karinki

    Odpowiedz

    Jak byłam młoda uczyłam się przy głośnej muzyce, teraz tak już pracować nie umiem

    • Martyna Niedziółka

      Mam w takim razie nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie! 🙂

  • Alina

    Odpowiedz

    Klasyczna muzyka nie jest zła!

Leave a Comment