Czego słuchać w czasie nauki?

Są takie dni, kiedy wszystko przeszkadza w koncentracji. Jak nie telenowela sąsiadki zza ściany, to śpiewający współlokator pod prysznicem.

Jak to dobrze, że na takie okoliczności przychodzą nam z pomocą słuchawki. Tylko jeszcze nie odpalaj muzyki! Bo czy aby na pewno muzyka nie będzie rozpraszać równie mocno, (choć przyjemniej) co telenowela pani Krysi zza ściany? Naukowcy jeszcze nie ustalili wspólnej wersji. Muzyka może rozpraszać, ale jednocześnie wprawia w dobry nastrój, co z kolei poprawia koncentrację. W skrócie: słuchaj tego, co lubisz. Tylko uważaj, żeby nie było za szybkie, za głośne… i o tekście raczej zapomnij. To w takim razie… czego słuchać?

Oto 7 propozycji ode mnie na poprawę koncentracji i zmaksymalizowanie produktywności:

NOISLI

Jeśli muzyka działa na Ciebie zbyt rozpraszająco, koniecznie wypróbuj Noisli. Na tej stronie znajdziesz wiele różnych odgłosów, które pomogą Ci się skupić. Przypomnij sobie tylko, jak relaksujący potrafi być odgłos deszczu czy stukanie kół wagonu o tory. Teraz możesz mieć te odgłosy zawsze w zasięgu słuchu.

Najlepsza darmowa strona tego typu. Znajdziesz tam nie tylko kojące odgłosy, ale też stoper i edytor do pisania. Dźwięki możesz dowolnie łączyć i zapisywać stworzone ulubione mixy. Lubisz szum deszczu i trzask kominka z delikatnymi odgłosami kawiarni w tle? Robi się.

czego słuchać – noisli

RAINYMOOD

Najprostsza aplikacja dostarczająca przyjemne deszczowe tło dźwiękowe. Skupili się na jednym odgłosie i zrobili to wzorowo. W żadnej innej aplikacji deszcz nie brzmi tak naturalnie jak tutaj.

czego słuchać – rainymood

A SOFT MURMUR

Trochę inna wersja Noisli.

czego słuchać – asoftmurmur

COFFITIVITY

Coffitivity czyli najlepsze odgłosy kawiarni bez wychodzenia z domu. Trzy różne wersje są dostępne za darmo.

SPOTIFY

Spotify chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Można tu znaleźć naprawdę wiele playlist specjalnie do nauki i pracy. Moje ulubione to soundtracki, a szczególnie Overly Dramatic Essay Writing; odgłosy natury i popularne piosenki bez słów lub wyłącznie na pianinie.

SOUNDCLOUD

Soundcloud to fajna darmowa strona, na której można znaleźć wiele playlist spełniających nasze kryteria produktywności. Polecam między innymi Deep focus.

YOUTUBE

Tego też nikomu nie trzeba przedstawiać. To, co przedstawiać trzeba to takie playlisty jak Epic Music czy streamy lofi hip hop (moje osobiste zaskoczenie i odkrycie tygodnia roku) na między innymi takich kanałach jak College Music czy Chilled Cow. Nie tylko dobrze się tego słucha, ale dzięki dodanej wizualizacji czujesz, jakby ktoś uczył się (i łączył w bólu) razem z Tobą.

Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie. Nawet jeśli nie dekoncentruje Cię Twoja ulubiona muzyka, to wyzywam Cię do spróbowania czegoś nowego. Miłego słuchania!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting a different result.

Albert Einstein

12 Comments
 • Izis88

  Odpowiedz

  Ja tam preferuję ciszę do nauki, odpoczynku…

  • Martyna Niedziółka

   W pełni to rozumiem! Jak mam wybór, też wybieram ciszę, ale czasami o nią ciężko i wtedy przydają się takie strony ;).

 • Kasia

  Odpowiedz

  Dziękuję za te apki, chętnie wykorzystam!

 • Miłość mamy

  Odpowiedz

  Muzyka relaksuje a odpowiednio dobrana do naszych potrzeb działa wręcz terapeutycznie- znikają wszystkie problemy;)

 • alexatrachim.com

  Odpowiedz

  Niektóre znałam, ale niektóre to nowość, dzięki! Oprócz nauki, takie melodie przydają się też w trakcie pracy kreatywnej – na przykład podczas pisania 🙂

  • Martyna Niedziółka

   Cieszę się, że odkryłaś coś nowego! Miłego pisania (i słuchania 😉)!

 • Świat Karinki

  Odpowiedz

  Jak byłam młoda uczyłam się przy głośnej muzyce, teraz tak już pracować nie umiem

  • Martyna Niedziółka

   Mam w takim razie nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie! 🙂

 • Alina

  Odpowiedz

  Klasyczna muzyka nie jest zła!

Leave a Comment